Reklama
Reklama

Ostatni sondaż przedwyborczy: w Wielkopolsce PiS przed PO

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Z ostatniego przedwyborczego sondażu wynika, że w Wielkopolsce Prawo i Sprawiedliwość uzyska większe poparcie wyborców niż Platforma Obywatelska.

Wyniki sondażowe publikuje Głos Wielkopolski. Numerem jeden w Wielkopolsce jest obecnie PiS, który według sondażu, może uzyskać w niedzielę poparcie rzędu 29,4%. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska z poparciem 24,1%. Ostatnie miejsce na podium w naszym województwie należy do Zjednoczonej Lewicy - 11,2%. Niewiele mniejsze poparcie ma Nowoczesna - 10.9%. Próg wyborczy przekroczą też Kukiz’15 (8,4%), PSL (7,3%) oraz KORWiN (6,6%). Partia Razem może liczyć na 2,1% głosów.

W skali kraju na zwycięstwo może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Z sondażu wynika, że uzyska nawet 39,5% głosów. Platforma Obywatelska zajmie drugie miejsce - według sondażu z wynikiem 24,5%, a więc o 15% gorszym niż największy rywal - PiS. Ostatnie miejsce na podium prawdopodobnie będzie należeć do Zjednoczonej Lewicy (9%). Próg wyborczy mogą przekroczyć Kukiz’15 (7,5%), Nowoczesna (6%) oraz PSL (6%). Blisko progu jest jeszcze KORWiN - z wynikiem 4,5%. Partia Razem ma w sondażu 2-procentowe poparcie i raczej nie może liczyć na miejsce w Sejmie.

Przypominamy, że o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, w trakcie której obowiązywać będzie całkowity zakaz agitacji. Cisza zakończy się dopiero po zakończeniu niedzielnego głosowania.

Jak głosować? Swój głos będziemy mogli oddać w niedzielę od 7.00 do 21.00. Otrzymamy dwie karty do głosowania - w formie książeczki (kandydaci do Sejmu) oraz w formie pojedynczej kartki (kandydaci do Senatu). Najistotniejsze jest to, by na każdej z kart (nie kartek!) do głosowania oddać po jednym głosie.

W przypadku książeczki - zapoznajemy się z listą wszystkich kandydatów do Sejmu i stawiamy krzyżyk (w kratce) wyłącznie przy jednym nazwisku. Jeśli postawimy w książeczce więcej niż jeden krzyżyk - nasz głos będzie nieważny. W Poznaniu swoich kandydatów ma 9 komitetów wyborczych. O kolejności umieszczenia na karcie do głosowania zdecydowała Państwowa Komisja Wyborcza (odbyło się losowanie). Numer 1 ma PiS, 2 PO, 3 Razem, 4 KORWiN, 5 PSL, 6 Zjednoczona Lewica, 7 Kukiz’15, 8 Nowoczesna, a 9 to JOW Bezpartyjni.

W przypadku karty z kandydatami do Senatu - również wybieramy tylko jedno nazwisko, przy którym stawiamy krzyżyk w kratce. W Poznaniu kandydatów do Senatu jest tylko dwóch - sam proces wyboru nie będzie więc trudny.

Z okręgu poznańskiego do Senatu dostanie się tylko jedna osoba. W przypadku wyborów do Sejmu - w naszym okręgu do podziału jest 10 mandatów.

Czy zagłosujesz w wyborach parlamentarnych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro