Rezerwowi dali sensacyjne zwycięstwo. ACF Fiorentina - Lech Poznań 1:2

W trzeciej kolejce grupy I Ligi Europy Lech Poznań pokonał na wyjeździe ACF Fiorentina. Mistrz Polski grał defensywnie i nastawił się na kontrataki, które okazały się zabójczo skuteczne.

Jan Urban zdecydował się na wprowadzenie aż siedmiu zmian w wyjściowym składzie w porównaniu ze spotkaniem z Ruchem Chorzów. Szansę otrzymali m.in. dawno nie oglądani Denis Thomalla i David Holman, a także Dariusz Dudka czy Abdul Aziz Tetteh.
Już w 2. minucie mogło być 1:0 dla gospodarzy. Po zagraniu z rzutu wolnego blisko zdobycia gola był Astori, chwilę później z bliskiej odległości dobijali jego koledzy, jednak ostatecznie lechitom udało się zażegnać niebezpieczeństwo.
Tempo spotkania od początku nie było zbyt wysokie. Częściej przy piłce byli gospodarze, imponujący przede wszystkim umiejętnością błyskawicznego przejścia z obrony do ataku, jednak przez 45 minut zdołali oni oddać zaledwie jeden celny strzał. Najtrudniejszy do upilnowania dla obrońców Lecha był Babacar, brakowało mu jednak skuteczności, a w niektórych sytuacjach zdecydowania.
Goście co jakiś czas wymieniali większą liczbę podań, co kończyło się najczęściej niecelnymi dośrodkowaniami. Kolegów kilkukrotnie próbował rozruszać Formella, dobrze w środku pola prezentował się Tetteh, pewnie grał Dudka.
Im bliżej przerwy, tym bardziej spotkanie przypominało sparing. Gospodarze sprawiali wrażenie, jakby chcieli przejść przez mecz jak najmniejszym nakładem sił, a goście im w tym wtórowali.
Pierwszy groźny strzał kibice mogli oglądać w 59. minucie. Babacar świetnie zwiódł obrońców i posłał piłkę w światło bramki, na posterunku był jednak Burić.
W 65. minucie oszalał sektor gości. Po bardzo ładnej, szybkiej kontrze Lovrencics zagrał płasko w pole karne, a tam do piłki dopadł wprowadzony chwilę wcześniej Kownacki i umieścił ją w siatce.
Po stracie gola Viola rzuciła się do odrabiania strat. Kolejne dośrodkowania z rzutów rożnych i wolnych, a także strzały z dystansu nie przynosiły jednak efektów.
Świetnie spisywał się Burić, który łapał wszystko co miał łapać, a do tego dwukrotnie obronił bardzo groźne strzały.
Goście dług nie opuszczali swojej połowy. W końcu wypuścili kontratak, a jeden z gospodarzy zagrał ręką przed swoim polem karnym. Piłka z rzutu wolnego została posłana na długi słupek, Kamiński zgrał ją na 7. metr, a tam stał niepilnowany Gajos, który musiał tylko dopełnić formalności.
W ostatnich fragmentach ataki Violi straciły impet. W 90. minucie Fernandez zdołał się jednak przedrzeć prawą stroną i perfekcyjnie obsłużyć Rossiego. Kilkadziesiąt sekund później fatalny błąd popełnił Burić i "nabił" włoskiego napastnika, piłka minęła jednak bramkę.
Ostatnią okazję miał Babacar, jednak nie był w stanie posłać strzałem głową przepuszczonej przez Buricia piłki do bramki.

Lech sprawił ogromną sensację. Ostatni zespół ekstraklasy pokonał na wyjeździe lidera Serie A i awansował na drugie miejsce w tabeli grupy I Ligi Europy. Przez większość meczu przeważali gospodarze, goście byli jednak tego dnia zabójczo skuteczni i zasłużenie pokonali faworyta.

ACF Fiorentina - Lech Poznań 0:2 (0:0)

Lech: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Dariusz Dudka, Marcin Kamiński, Tamas Kadar - Łukasz Trałka, Abdul Aziz Tetteh - Dariusz Formella, David Holman (Kasper Hamalainen 67"), Gergo Lovrencsics - Denis Thomalla (Dawid Kownacki 63", Maciej Gajos 77")

Rezerwowi: Maciej Gostomski - Barry Douglas, Kebba Ceesay, Dawid Kownacki, Kasper Hamalainen, Maciej Gajos

Fiorentina: Luigi Sepe, Nenad Tomović, Davide Astori, Facundo Roncaglia, Ante Rebić, Mario Suarez (Josić Ilicić 73"), Joan Verdu (Matias Vecino 64"), Matias Fernandez, Manuel Pasqual (Federico Bernardeschi 68"), Khouma Babacar, Giuseppe Rossi

Rezerwowi: Ciprian Tatarusanu, Abdou Lahat Diakhate, Matias Vecino, Jakub Błaszczykowski, Josip Ilicić, Federico Bernardeschi, Nikola Kalinić.

Bramki: Rossi 90" - Kownacki 65", Gajos 82"

90
Gol kontaktowy. Fernandez świetnie wbiegł w pole karne, zagrał na 5. metr do Rossiego, a ten pokonał Buricia
87
Ataki Fiorentiny straciły impet
85
Sensacja wisi w powietrzu. Ostatni zespół ekstraklasy pokona lidera Serie A
82
Rzut wolny dla Lecha, Kamiński zgrał piłkę na środek pola karnego, tam stał Gajos i posłał ją do siatki
82
2:0!
80
Kapitalnie teraz gospodarze rozklepali obronę Lecha, Burić instynktownie obronił strzał z 11. metra
75
Ależ szczęście Lecha! Burić kapitalnie interweniował przy strzale sprzed pola karnego, dobitka przeleciała tuż obok słupka