Reklama
Reklama

Podział mandatów w Poznaniu: 4 posłów PIS, 4 PO, 1 ZLew i 1 Nowoczesna

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Do wyborów parlamentarnych coraz mniej czasu. Marcin Palade, socjolog i współtwórca Polskiej Grupy Badawczej przeanalizował preferencje wyborcze Polaków. Jak przedstawiają się wyniki dla Poznania?

Z najnowszej prognozy ogólnopolskich preferencji sejmowych przygotowanej 20 października (na podstawie deklaracji pierwszego i drugiego wyboru wśród zdecydowanych wyborców) przez Marcina Palade, socjologa oraz specjalistę od geografii wyborczej wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wraz z Polską Razem i Solidarną Polską może liczyć w niedzielę na poparcie rzędu 41,2%. Platforma Obywatelska może otrzymać 21,4% głosów wyborców, Zjednoczona Lewica 11,9%, Kukiz 6,5%, PSL 6,4%, a Nowoczesna Ryszarda Petru - 5,9%. To właśnie Nowoczesna miałaby jako ostatnia przekroczyć próg wyborczy.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


Z prognozy Paladego wynika, że PiS uzyskałby 233 mandaty w Sejmie, PO 123 mandaty, Zjednoczona Lewica 50 mandatów, PSL - 24, Kukiz - 19, a Nowoczesna - 10.

Prognoza przedstawia podział mandatów w konkretnych okręgach wyborczych. W przypadku Poznania po cztery mandaty miałyby trafić do PiS oraz PO, a po jednym do Nowoczesnej i Zjednoczonej Lewicy. W Kaliszu na 6 mandatów może liczyć PiS, na 3 - PO, a po jednym mogłoby trafić do ZLew, PSL i Kukiz. W Koninie 5 mandatów - PiS, 1 - PO, 2 - ZLew, 1 - PSL, a w Pile: 3 - PiS, 3 - PO, 2 - ZLew, 1 - PSL.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro