Reklama

Pod Opalenicą powstała pierwsza farma wiatrowa. Za 100 mln złotych

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Około 100 mln złotych kosztowało wybudowanie pod Opalenicą pierwszej w tym regionie farmy wiatrowej. 7 turbin wiatrowych może pokryć zapotrzebowanie na prąd 21 tysięcy gospodarstw domowych.

Inwestycję za około 100 mln złotych przeprowadziła pod Opalenicą spółka RWE działająca w branży energetycznej. Farma wiatrowa składa się z siedmiu turbin wiatrowych Nordex o całkowitej mocy 17 MW. - Wykorzystane turbiny mają 150 metrów wysokości, a średnica wirnika każdej z nich wynosi 117 metrów. W ramach prac przygotowano i zmodernizowano prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych. Farma wiatrowa została podłączona do sieci średniego napięcia - wyjaśnia inwestor.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Farma wiatrowa spod Opalenicy może pokryć zapotrzebowanie na prąd ponad 21 tysięcy gospodarstw domowych. Do końca roku spółka RWE będzie dysponować w naszym kraju 8 farmami wiatrowymi o łącznej mocy 240 MW, co pozwala na zasilenie energią elektryczną 250 tysięcy gospodarstw domowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro