Reklama

Poznań: powstaną kolejne buspasy

Ulica Garbary | fot. Włodzimierz  Hoppel - archiwum
Ulica Garbary | fot. Włodzimierz Hoppel - archiwum

Na początku października na ulicy Garbary, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Północną, wyznaczono pas ruchu dla autobusów. Ma ułatwiać poruszanie się pojazdów komunikacji miejskiej w tym rejonie. Wkrótce na ulicach pojawią się kolejne takie rozwiązania.

Kierowcy poruszający się ulicą Garbary od strony Szelągowskiej w kierunku ulicy Północnej mają od początku października do dyspozycji tylko jeden pas ruchu. - W celu usprawnienia ruchu autobusowego na ul. Garbary, w rejonie wiaduktu kolejowego między ul. Szelagowską i ul. Północną, na prawym pasie jezdni w kierunku centrum wyznaczony został buspas. Ruch pozostałych pojazdów w stronę centrum odbywa się oddzielnym, lewym pasem ruchu - wyjaśniał Zarząd Dróg Miejskich.

Nie jest to ostatni buspas, który pojawi się na poznańskich ulicach. ZDM zachęca do składania ofert na opracowanie koncepcji stałej organizacji ruchu w rejonie skrzyżowań ulic Królowej Jadwigi, Drogi Dębińskiej, Garbary, Kazimierza Wielkiego i Strzeleckiej. Chodzi właśnie o wyznaczenie pasów ruchu dla autobusów. W wymaganiach szczegółowych zaznaczono, że na buspasie od północy trzeba uwzględnić dopuszczenie ruchu rowerowego oraz taksówek. Konieczne będzie także wprowadzenie zmian w sygnalizacji świetlnej, a dodatkowo zaprojektowanie przejazdów dla rowerzystów czy ewentualnie śluz rowerowych.

Nowe buspasy mają też powstać na ulicach Kościelnej oraz Nad Wierzbakiem, o czym informuje Gazeta Wyborcza. Będą z nich mogli korzystać również rowerzyści i taksówki. Od strony Parku Sołackiego buspas (na ul. Nad Wierzbakiem) ma się zaczynać na wysokości ulicy Litewskiej i będzie się kończyć przed wiaduktem kolejowym. Tutaj ma też powstać śluza rowerowa. Od strony ulicy Dąbrowskiego (na ulicy Kościelnej) buspas ma się zaczynać na wysokości ul. Poznańskiej i również zakończy się przed wiaduktem kolejowym.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem buspasy na Kościelnej i Nad Wierzbakiem mają powstać w tym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro