Reklama

Urzędnicy policzyli, ile kosztują uczucia religijne poznaniaków

We wrześniu jako pierwsi informowaliśmy o interpelacji radnego Michała Grzesia, który twierdził, że sposób czytania nazwy przystanku Abp Antoniego Baraniaka narusza uczucia religijne poznaniaków. Urzędnicy policzyli, ile kosztowałoby wdrożenie zmian postulowanych przez radnego.

Interpelacja w tej sprawie wpłynęła do Biura Rady Miasta 17 września, a radny twierdził, że podejmuje ją na wniosek mieszkańców, którzy zgłosili się do niego- Pasażerowie komunikacji miejskiej - osoby jak podkreślają wierzące - zwracają uwagę, na czytanie w pojazdach nazwy przystanku przy ulicy abpa Antoniego Baraniaka. Głos w pojazdach czyta Baraniaka. Osoby, które się do mnie zwróciły w tej sprawie proszą o pełne czytanie nazwy ulicy, uważają z czym się zgadzam, że postać abpa Antoniego Baraniaka jest wielce zasłużona dla Poznania -napisał radny Prawa i Sprawiedliwości, który od razu uprzedził, że nie akceptuje informacji o tym, że nazwa jest za długa. Radny stwierdził, że w innych autobusach w całości czytana jest choćby nazwa Jana Nowaka Jeziorańskiego. Jednocześnie radny poprosił o przeanalizowanie innych przypadków i godne odczytywanie nazw ulic, zgodnie z nazwą nadaną przez Radę Miasta Poznania.

Sprawą zajęli się miejscy urzędnicy, którzy policzyli, że podobny problem dotyczy 59 nazw pochodzących od nazwisk i 17 od imion lub przydomków królów - Zmiana taka jest możliwa, jednak należy wziąć pod uwagę skutki finansowe związane z wymianątabliczek rozkładowych, nazw przystanków umieszczanych na wiatach i słupkach, a także wymianę, przez operatorów i przewoźników, stosownych dokumentów, tj. zezwoleń lub zaświadczeń na wykonywanie przewozu - tłumaczy na łamach portalu codziennypoznan.pl Maciej Wudarski, z-ca prezydenta Poznania. Koszt takich zmian to prawie 190000 złotych. Okazuje się, że kalkulacja nie zamyka sprawy. Teraz sprawą zajmie się Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej, która wyda opinie w sprawie ewentualnej zmiany nazw przystanków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.72 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro