Reklama
Reklama

POSUM najbardziej zaawansowanym technologicznie budynkiem służby zdrowia w kraju

W niedzielę odbyło się oficjalne otwarcie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, który był modernizowany przez ostatnie 1,5 roku. Prace pochłonęły prawie 20 milionów złotych. POSUM to najbardziej zaawansowany technologicznie budynek służby zdrowia w Polsce.

Panele solarne, które zamontowano na dachu Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, to jedna z nowości, która ma sprawić, że obiekt będzie najbardziej energooszczędnym w naszym kraju. Dodatkowo wykorzystywana jest tu energia geotermalna. W niedzielę POSUM oficjalnie otwarto po remoncie, który trwał 1,5 roku. - Nie dość, że zostały użyte nowe źródła energii, nowe systemy ogrzewania to ten obiekt zmienił się jeśli chodzi o kubaturę. Został znacznie powiększony - mówi Marek Tobiacelli reprezentujący wykonawcę inwestycji.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Remont trwał kilkanaście miesięcy, a w jego trakcie cały czas przyjmowano pacjentów. Teraz jednak mają oni do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Są tu m.in. laser frakcyjny, ultrasonograf z głowicą 4D, a także densytometr umożliwiający wykonanie pomiaru gęstości kości.

Wszystkie prace związane z przebudową POSUM pochłonęły blisko 20 milionów złotych, z czego około 3 miliony kosztował nowy sprzęt. - Po remoncie koszty utrzymania bieżące są na zupełnie innym poziomie i postęp technologiczny jest tak duży, że należy z tego postępu korzystać - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prace finansowane były m.in. ze środków miejskich, a także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze zmian bardzo cieszy się dyrektor POSUM. - Do tego ośrodka weszło nowe powietrze - mówi Piotr Nycz, dyrektor POSUM. - Pracownicy, którzy służą pacjentom, zaczęli zmieniać tu punkt widzenia, sposób podejścia i do zmian związanych z remontem i do pacjentów - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
41.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro