Reklama
Reklama

Poznań: zaczynają budować mieszkania na wynajem z dojściem do własności

fot. PTBS
fot. PTBS

W czwartek przy ulicy Suwalskiej w Poznaniu oficjalnie rozpoczyna się budowa 20 nowych mieszkań w ramach pilotażowego programu "Najem z dojściem do własności". Mieszkańcy przez maksymalnie 25 lat będą spłacać w czynszu kredyt/obligacje zaciągnięte przez PTBS na realizację inwestycji.

Dokładnie rok temu zapowiedziano, że Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego we współpracy z prezydentem Poznania oraz Radą Miasta będzie realizować program "Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności". Miasto wybuduje mieszkania, które następnie zostaną przeznaczone pod wynajem, ale nietypowy. Będzie bowiem możliwe dojście do własności lokalu - po spłaceniu kosztów budowy mieszkania.

Dziś przy ulicy Suwalskiej oficjalnie rozpoczyna się budowa nowych mieszkań. - PTBS będzie tu realizować program w formie kameralnego osiedla z mieszkaniami o metrażu od 58-83 m². W ramach projektu powstanie 20 mieszkań w niskiej zabudowie z balkonem lub tarasem oraz ogródkiem. Jego uczestnicy korzystać będą z lokalu mieszkalnego na zasadach najmu, spłacając w czynszu kredyt/obligacje jaki zaciągnęła Spółka na realizację tej inwestycji - w okresie nie dłuższym niż 25 lat - wyjaśnia Hanna Surma, rzeczniczka UM.

Nabór wniosków zakończył się w marcu tego roku. Udział w programie nie jest możliwy dla każdego. Trzeba spełnić określone kryteria. Po pierwsze o mieszkanie nie mogą się starać osoby, które posiadają prawo własności lub spółdzielcze prawo własności do innego lokalu mieszkalnego na terenie Poznania lub powiatu poznańskiego. O mieszkanie nie mogą też starać się zamożni mieszkańcy - trzeba spełnić kryterium dochodowe wynikające z ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

- Uczestnik programu jest zobowiązany do wpłaty partycypacji w wysokości 50% kosztów przedsięwzięcia (bez wartości gruntu), co daje kwotę od 105.000,00 zł do 147.000,00 zł (w zależności od metrażu mieszkania). Umowa partycypacji będzie zawierana na czas określony,
nie dłuższy niż 25 lat. Uczestnik programu jest zobowiązany do wniesienia pełnej kwoty partycypacji przed dniem zawarcia umowy najmu. Pozostała część kosztów przedsięwzięcia zostanie sfinansowana z kredytu/emisji obligacji oraz środków własnych Poznańskiego TBS -
zaznaczają urzędnicy.

Mieszkania powstaną w 10 budynkach typu bliźniak. - Jeśli okaże się, że program będzie się cieszył zainteresowaniem, docelowo chcielibyśmy aby mieszkania powstawały w budynkach wielorodzinnych, w których znajdzie się więcej lokali mieszkalnych - tłumaczył rok temu Arkadiusz Stasica, wówczas prezes PTBS, a dziś zastępca prezydenta Poznania.

Arkadiusz Stasica będzie gościem Telewizji WTK o 18.20.

Czy takie pilotażowe programy poprawią sytuację na rynku mieszkaniowym w Poznaniu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro