Reklama
Reklama

Prof. Stanisław Mikołajczak: Pomnik Wdzięczności stanie nad Maltą

fot. Komitet Odbudowy Pomnika
fot. Komitet Odbudowy Pomnika

Profesor Stanisław Mikołajczak jest przewodniczącym Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, a także poznańskim kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do senatu. Profesor po raz kolejny zapewnia, że nie wycofa się z planu postawienia pomnika i doprowadzi do jego powstania nad Maltą.

Spór o odbudowę Pomnika Wdzięczności toczy się od wielu miesięcy, a w tym roku władze miasta kilkukrotnie odmówiły organizacji wystawy i prezentacji figury Jezusa Chrystusa na placu Adama Mickiewicza. Komitet zapowiadał jeszcze kilka tygodni temu, że chciałby jesienią zaprezentować figurę na placu Adama Mickiewicza, ale póki co nie podjął działań zmierzających do organizacji wystawy.

Tymczasem profesor Stanisław Mikołajczak został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na senatora. Jego konkurentką jest Jadwiga Rotnicka z Platformy Obywatelskiej. Debatę pomiędzy kandydatami zorganizowała poznańska redakcja Gazety Wyborczej, a wśród spornych kwestii pojawiła się między innymi kwestia odbudowy Pomnika Wdzięczności. Oboje kandydaci popierają ideę odbudowy, ale mają różne pomysły na lokalizację pomnika. Jadwiga Rotnicka twierdzi, że pomnik powinien powstać na terenach należących do kościoła lub na Łęgach Dębińskich. Stanisław Mikołajczak stoi na stanowisku, że Malta jest lokalizacją kompromisową i kolejna zmiana lokalizacji nie wchodzi w grę -Naszym kompromisem jest rezygnacja z lokalizacji na pl. Mickiewicza. Pomnik Wdzięczności musi stanąć na Malcie. To miejsce godne, leżące na osi katedra, jezioro i Kopiec Wolności. I pomnik tam powstanie. Pytanie tylko: kiedy? Chciałbym dożyć jego odsłonięcia na 100. rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 r. Ale jak będzie trzeba, to poczekamy dłużej - powiedział w trakcie debaty kandydat na senatora.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro