Reklama
Reklama

Kościelna: 7 ton betonu wlało się do kamienicy z drewnianym stropem

Wyrwa w ścianie | fot. PINB
Wyrwa w ścianie | fot. PINB

Już w poniedziałek wieczorem pisaliśmy o ewakuacji kamienicy przy ulicy Kościelnej 15 na Jeżycach. Podczas budowy nowego obiektu w sąsiedztwie doszło do powstania 2-metrowej wyrwy na 5. kondygnacji kamienicy, przez którą do mieszkania wlały się 3 metry sześcienne betonu ważące nawet 7 ton.

Z budynku przy ulicy Kościelnej 15 w poniedziałek trzeba było ewakuować 23 osoby. - 17 z nich znalazło schronienie u rodziny i znajomych. Dla pozostałych sześciu noclegi w hotelu zapewnił zarządca nieruchomości - mówi Maciej Kubiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta.

We wtorek rano na terenie kamienicy pojawi się Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. - Jeden z inspektorów był na miejscu zdarzenia w poniedziałek. Wiemy, że w wyniku budowy nowego obiektu w sąsiedztwie kamienicy doszło do uszkodzenia jednej ze ścian budynku - tłumaczy Łukaszewski. - W nowym obiekcie w poniedziałek betonowano ścianę nośną dociskową. W trakcie tych prac nastąpiło pęknięcie w ścianie kamienicy, pełnej grubości 25 centymetrów, i na piątej kondygnacji kamienicy pojawiła się w ścianie wyrwa o powierzchni 2 metrów kwadratowych. Przez tę wyrwę do mieszkania dostały się 3 metry sześcienne betonu, który mógł ważyć nawet około 7 ton - dodaje.

W budynku stropy są drewniane, łatwo więc sobie wyobrazić, że nagłe pojawienie się na stropie dodatkowych 7 ton obciążenia stwarza duże zagrożenie dla konstrukcji. - Konieczne było ewakuowanie kamienicy, ale też jak najszybsze podstemplowanie stropów w tym pionie budynku. Dodatkowo zabezpieczono też ścianę, w której powstała wyrwa. Następnie beton, który wlał się do mieszkania, został usunięty - wyjaśnia Łukaszewski.

Już teraz Łukaszewski zapowiada, że inwestor prowadzący budowę nowego obiektu mieszkalnego przy Kościelnej zostanie zobowiązany do przedstawienia ekspertyzy ściany kamienicy graniczącej z budową. - Dziś nie potrafię powiedzieć kiedy mieszkańcy będą mogli wrócić do kamienicy. Musimy mieć 100-procentową pewność, że obiekt jest bezpieczny. Być może trzeba będzie wzmocnić konstrukcję - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro