Reklama
Reklama

Poznańskie forty w budżecie obywatelskim

Fort V | fot. wikipedia
Fort V | fot. wikipedia

Do 13 października trwa głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Wśród zgłoszonych projektów są między innymi projekty dotyczące fortów otaczających Poznań.

Do tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego dopuszczono wszystkie projekty, które spełniały warunki formalne i to poznaniacy zadecydują, które zostaną zrealizowane. Wybierać można spośród 170 projektów, a kilka z nich dotyczy wykorzystania sieci fortów, które okalają Poznań.

W kategorii projektów miejskich znalazł się projekt"Ratowanie sieci Fortów Poznańskich - kontynuacja"; -Istotą projektu jest kontynuacja programu ratowania sieci pruskich fortów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które dotychczas nie były objęte żadnymi działaniami konserwatorskimi, a wymagają gruntownych działań w tym zakresie i mogą w najbliższym czasie ulec kompletnej dewastacji - czytamy w opisie projektu. Koszty projektu oszacowano na 2000000 złotych, a środki te mają być przeznaczone na organizację kolejnej edycji Dni Twierdzy Poznań, a także sfinansowanie najpilniejszych prac renowacyjnych na wybranych obiektach.

Pozostałe forteczne projekty umieszczone zostały wśród projektów dzielnicowych. Dwa z nich dotyczą Fortu V przy os. Wichrowe Wzgórze. Pomysłodawcy chcieliby przekształcenia fortu w teren rekreacyjny - Fort V został wysadzony w czasach PRL-u, a dziś jego teren to jedynie malownicza i zarośnięta ruina. Mimo to, jest to miejsce spacerowe dla wielu mieszkańców okolicznych osiedli. Proponowane zmiany miałyby doprowadzić do zabezpieczenia ruin, uporządkowania zieleni, wyznaczenia ścieżek spacerowych i stworzenia miejsc takich jak np. miejsca na ognisko, grilla, ale też wykorzystanie ruin jako ścianek wspinaczkowych. Nieformalnie ruiny są już w ten sposób wykorzystywane - czytamy w opisie projektu "Przekształcenie Fortu V w osiedlowy park". Podobny charakter ma projekt "Fort V dla Poznaniaków". Koszty projektów oszacowano odpowiednio na 500000 i 425000 złotych.

Ostatni forteczny projekt dotyczy terenów wokół Fortu IX przy ulicy Głazowej na Świerczewie - Projekt zakłada zagospodarowanie terenów zielonych dookoła Fortu IX przy ul. Głazowej z przeznaczeniem na park. Zakłada się wykorzystanie istniejących ścieżek dookoła fortu, ich utwardzenie za pomocą żwiru oraz montaż ławek i koszy na śmieci. W południowej części, od strony ul. Szubińskiej na łące proponuje się wykonanie grodzonego wybiegu dla psów. Przy głównym wejściu stanęłaby tablica opisująca historię fortu - pisze pomysłodawca projektu "Park dookoła Fortu IX wraz w wybiegiem dla psów".Koszt tego projektu to 450000 złotych.

W punktach stacjonarnych można głosować do 12 października, a przez Internet do 13 października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
28.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro