Reklama

Poznań: 32 chętnych na miejsce na stomatologię

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Na poznańskich uczelniach uczyć się będzie 120 tysięcy studentów. Które kierunki są najbardziej oblegane? Najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny Uniwersytetu Medycznego.

40 tysięcy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, 20 tysięcy na Politechnice Poznańskiej - właśnie tyle studentów rozpoczyna tu naukę w październiku. Około 60 tysięcy uczyć się będzie na pozostałych poznańskich uczelniach. I choć wydaje się, że 120 tysięcy żaków to dużo, z roku na rok jest ich coraz mniej. Wszystko przez niż demograficzny. Jeszcze 5 lat temu było ich w mieście ponad 130 tysięcy.

Jak wynika z informacji Urzędu Miasta, najpopularniejsze w mieście są kierunki medyczne oraz techniczne. Najwięcej chętnych w tym roku akademickim chciało rozpocząć naukę na kierunku lekarsko-dentystycznym Uniwersytetu Medycznego - aż 32 osoby ubiegały się o jedno miejsce. 17 osób na miejsce odnotowano w przypadku kierunku lekarskiego tej samej uczelni.

W przypadku Politechniki Poznańskiej najwięcej chętnych chciało studiować logistykę (1425 osób), a na UAM aż 1683 osoby chciały studiować prawo. Biorąc pod uwagę liczbę osób na miejsce na Politechnice Poznańskiej wyniki nie są "imponujące". Nie było kierunku, na który ubiegałoby się więcej niż 10 osób na jedno miejsce.

Z danych UAM wynika, że najbardziej popularna (pod względem liczby chętnych na miejsce) była filologia szwedzka - o jedno miejsce walczyły 23 osoby. Na drugim miejscu była filologia duńska (ponad 12 osób na miejsce), a na trzecim - geodezja i kartografia (ponad 9 osób na miejsce).

Na Uniwersytecie Przyrodniczym numerem jeden była weterynaria. O 60 dostępnych miejsc ubiegało się aż 1000 chętnych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro