Reklama

Przeciętny Polak ma 6 tysięcy euro oszczędności. 25 razy mniej niż Szwajcar

fot.  	Alexander Bernhard/CHROMORANGE/PAP/DPA
fot. Alexander Bernhard/CHROMORANGE/PAP/DPA

Przeciętny Polak w różnego rodzaju aktywach (depozytach, papierach wartościowych i funduszach emerytalnych) zgromadził 6,2 tysiąca euro. To 25 razy mniej niż statystyczny obywatel Szwajcarii.

Dane podał portal money.pl, powołując się na raport towarzystwa Allianz. W badaniu uwzględniono 53 kraje. Polska zajęła 39. miejsce. Wśród państw zrzeszonych w Unii Europejskiej gorzej wypadły tylko Rumunia i Słowacja.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

157,4 tysiąca euro ma statystyczny Szwajcar. Brytyjczycy mają przecietnie 86 tys., Francuzi 51 tys., a Niemcy 45 tys. Dwukrotnie więcej od Polaków mają Czesi czy Grecy. Sześć razy mniej zebrali za to Rosjanie i Ukraińcy.

Perspektywy na dogonienie Zachodu są raczej kiepskie. Aktywa Polaków wzrosły o 4,5 proc., podczas gdy średnia dla świata to 7 proc.

Przodujemy za to w kredytach: zadłużenie przeciętnego Polaka to 3,73 tys.euro. Średnia dla naszego regionu jest niższa o 400 euro.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro