Reklama
Reklama

Młodzież Wszechpolska nawoływała do nienawiści podczas sobotniej manifestacji?

fot. Jacek Molski
fot. Jacek Molski

Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto wydała postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych podczas sobotniej manifestacji, która odbyła się w centrum miasta. Uczestnicy manifestacji m.in. spalili flagę UE i skandowali kontrowersyjne okrzyki.

Już w sobotę pokazywaliśmy zdjęcia z manifestacji Młodzieży Wszechpolskiej, która odbyła się tego dnia w centrum Poznania. Uczestnicy przeszli z Placu Mickiewicza na Plac Wolności wyrażając swoje niezadowolenie wobec planów przyjęcia przez Polskę emigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

W trakcie manifestacji uczestnicy m.in. spalili flagę Unii Europejskiej, a także skandowali okrzyki m.in. "Polska Węgry wspólna sprawa, my nie chcemy tu Araba". Padały też mocniejsze słowa jak "A na drzewach zamiast liści będą wisieć islamiści". Sprawą zainteresowała się prokuratura. Policja w trakcie manifestacji kontaktowała się z dyżurującym prokuratorem i przekazała mu informacje o okrzykach "o treści mówiącej, że Polska jest krajem tylko dla Polaków", a także o spaleniu flagi UE. W rozmowie nie wskazano jednak, że okrzyki mogłyby nawoływać do nienawiści na tle narodowościowym lub wyznaniowym.

- W momencie, gdy prokurator dyżurny powziął informacje, że w trakcie przebiegającego dalej zgromadzenia, skandowane są hasła i okrzyki nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych, skontaktował się z funkcjonariuszem policji, polecając zabezpieczenie nagrań oraz innych materiałów dokumentujących przebieg zgromadzenia i niezwłoczne ich przekazanie w dniu 5 października do siedziby Prokuratury Rejonowej Poznań - Stare Miasto, w celu dokonania prawnokarnej oceny - wyjaśnia Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Materiały trafiły w poniedziałek do prokuratury i jeszcze tego samego dnia prokuratura wydała postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych w trakcie manifestacji(przestępstwo z art. 256 § 1 k.k.). - Akta sprawy zostały przekazane do Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu z poleceniem wykonania czynności procesowych m.in. procesowego odtworzenia zabezpieczonych zapisów, przesłuchania świadków, zabezpieczenia zapisu przebiegu zgromadzenia z innych źródeł, ustalenia tożsamości osób inicjujących okrzyki - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro