Reklama
Reklama

Estakadą katowicką do końca roku. Co później?

fot. Piotr Sagalara
fot. Piotr Sagalara

Najpóźniej 31 sierpnia 2016 roku kierowcy będą mogli wjechać na nowy wiadukt w ciągu ulicy Krzywoustego nad ul. Inflancką. Tymczasem okres warunkowego użytkowania południowego wiaduktu estakady katowickiej upływa ostatniego dnia tego roku. Jeśli nadzór budowlany zdecyduje się na wydłużenie tego okresu, to maksymalnie o kilka miesięcy.

Zgodnie z sierpniowymi zapowiedziami po nowym wiadukcie estakady katowickiej pojedziemy maksymalnie 31 sierpnia 2016 roku. Cała inwestycja ma się zakończyć w lutym 2018 roku. Kiepską informacją dla kierowców jest to, że po południowym wiadukcie estakady, obecnie użytkowanym przez kierowców, można jeździć jedynie do końca tego roku.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który decyduje o ewentualnym dłuższym dopuszczeniu konstrukcji do ruchu, zdecydował się na wybranie w przetargu firmy odpowiedzialnej za przygotowanie niezależnej ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego konstrukcji. - Jako Nadzór Budowlany regularnie pojawiamy się przy południowym wiadukcie estakady i kontrolujemy jego stan - mówi Paweł Łukaszewski, PINB. - Uznałem jednak, że ekspertyza przygotowana przez niezależną firmę znacznie ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji w sprawie ewentualnego dalszego użytkowania trasy - dodaje.

Ekspertyza ma być gotowa na przełomie listopada i grudnia. - Poprosiłem, by nie przygotowywać jej już teraz, bo bardzo zależy nam na tym, by była jak najbardziej aktualna. Listopad to czas, gdy robi się znacznie chłodniej, a mróz i opady to zawsze najgroźniejsze zjawiska dla takich konstrukcji. To właśnie pogoda ma tu kluczowe znacznie - podkreśla.

Łukaszewski nie ukrywa, że estakada jest w złym stanie technicznym. - Gdy w marcu zezwalałem na warunkowe korzystanie z obiektu do końca roku, nałożyłem na zarządcę wiele obowiązków. Nie chodziło tylko o montaż dodatkowych podpór, ograniczenie obciążenia pojazdów poruszających się po wiadukcie czy ograniczenie prędkości samochodów na niego wjeżdżających. Zleciłem też przygotowywanie comiesięcznych raportów określających stan techniczny konstrukcji. I choć pogoda w ostatnich miesiącach była bardzo korzystna, stan tego obiektu się pogarsza. Pojawiają się nowe ogniska korozji, nowe zarysowania - wymienia.

PINB będzie wydawać decyzję na temat dalszego użytkowania wiaduktu, jeśli trafi do niego wniosek zarządcy drogi w tej sprawie. - Do wniosku jest dołączona opinia na temat konstrukcji zarządcy i raporty. Będziemy się opierać na nich, na naszych oględzinach oraz na ekspertyzie, której przygotowanie zleciłem. Decyzja zapadnie w grudniu - przyznaje.

Czy jest szansa na wydłużenie użytkowania estakady? - Dziś to wróżenie z fusów. Wiele zależy od pogody w najbliższych tygodniach. W optymistycznym wariancie w grę będzie wchodzić wydłużenie okresu użytkowania o kilka miesięcy. Nie wyobrażam sobie, by był to na przykład rok - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro