Reklama
Reklama

Poznań: uszczelniają Strefę Płatnego Parkowania. Od wtorku kontrole

fot. SM
fot. SM

Od tygodni trwa w Poznaniu uszczelnianie Strefy Płatnego Parkowania. W miejscach, w których do tej pory parkowano w SPP nie uiszczając opłaty pojawiają się np. słupki lub malowane jest oznakowanie poziome. Od wtorku strażnicy miejscy z kontrolerami SPP będą sprawdzać, czy są jeszcze miejsca, które trzeba uszczelnić.

Już kilka miesięcy temu zapowiadano, że Strefa Płatnego Parkowania w Poznaniu zostanie uszczelniona. Problem występował bowiem od lat. Kierowcy zamiast parkować na wyznaczonych do tego, płatnych miejscach parkingowych, starali się szukać miejsc, w których w SPP mogą zostawić auto bezpłatnie.

- Miejsca, w których można parkować, zarówno co do sposobu parkowania oraz długości drogi przeznaczonej na parking, oznaczone są znakami drogowymi. Szczelna strefa parkowania jest to tak oznakowany obszar, w którym pozostawienie samochodu na drodze poza miejscem wyznaczonym jest nielegalne - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. - Szacuje się, że nieszczelność strefy wykorzystywało ok. 10% kierowców, a to z kolei przekłada się na niższe wpływy do budżetu miasta - dodaje.

Dlatego już kilka tygodni temu rozpoczęto prace związane z uszczelnieniem strefy. W miejscach wykorzystywanych do tej pory nielegalnie przez kierowców pojawiają się słupki, stojaki rowerowe, odmalowywane jest oznakowanie poziome, a dodatkowo "martwe miejsca" są zamalowywane tak, by jasno dać kierowcom do zrozumienia, że nie mogą na nich stawać.

Od wtorku wspólne patrole strażników miejskich i kontrolerów SPP będą sprawdzać czy uszczelnianie wykonano dokładnie, czy być może są jeszcze miejsca, w których konieczna jest zmiana organizacji ruchu. - W ten sposób wykorzystane zostanie z jednej strony doświadczenie kontrolerów a z drugiej znajomość przepisów jaką posiadają strażnicy. Jednak to nie jedyne zadania dla wspólnych patroli. Strażnicy i kontrolerzy będą wypełniali wszystkie czynności przypisane dla danej służby - od sprawdzenia uiszczenia opłaty za postój w strefie po interwencje wobec nielegalnie parkujących. Funkcjonariusze zwrócą także uwagę na wraki oraz czystość miejsc parkingowych - wymienia Piwecki.

W październiku ma się odbyć 8 takich patroli na Starym Mieście i Jeżycach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro