Reklama
Reklama

W czwartek nad miastem zawyły syreny alarmowe

fot. All For Planet
fot. All For Planet

Próba syren alarmowych odbyła się w całym województwie w czwartek, w samo południe. Od godziny 12 przez 3 minuty emitowany był sygnał ciągły.

Wszystkie syreny, wchodzące w skład radiowego systemu włączania syren, zostały włączone centralnie - z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.Była to rutynowa próba systemu alarmowego i została przeprowadzona w całym województwie. Celem tych działań jest praktyczne sprawdzenie działania systemu ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach oraz sprawdzenie sprawności technicznej urządzeń alarmowych.

Alarmowe syreny znajdują się m.in. w jednostkach wojskowychi szpitalach. Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego zapewniają, by w przypadku usłyszenia sygnału nie panikować, ale próbować zapamiętać dźwięk i śledzić komunikaty w mediach.

Podobne próby będą przeprowadzane raz w miesiącu, zawsze w czwartek.

W przypadku ostrzegania o zagrożeniach obowiązują następujące sygnały:
ALARM O KLĘSKACH ŻYWIOŁOWYCH I ZAGROŻENIU ŚRODOWISKA: Dźwięk ciągły trwający 3 minuty
ALARM POWIETRZNY: Dźwięk modulowany trwający 3 minuty
ALARM O SKAŻENIACH: Dźwięki trwające 10 sekund powtarzane przez 3 minuty, czas trwania przerwy między dźwiękami powinien wynosić 25-30 sekund.

W razie usłyszenia alarmu o zagrożeniach osoby znajdujące się w domu powinny: ubrać się, wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe, zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie, zabrać dokumenty osobiste, zapas żywności, indywidualne środki ochrony przed skażeniami, środki opatrunkowe oraz w miarę potrzeb i możliwości latarkę elektryczną, koc, odbiornik radiowy (na baterie) itp. Ponadto należy zawiadomić o alarmie sąsiadów i udać się do najbliższego schronu lub ukrycia.

Osoby znajdujące się w zakładzie pracy, szkole lub miejscu publicznym powinny: przerwać pracę (wyłączyć maszyny i urządzenia), naukę, udział w imprezie, podróży; udać się do najbliższego schronu lub ukrycia; pomagać słabszym i chorym oraz podporządkować się poleceniom służb porządkowych obrony cywilnej. Pojazdy należy ustawić tak, aby nie blokowały ciągów komunikacyjnych i wejść do ukryć. Obsługa pojazdów i pasażerowie udają się do najbliższego ukrycia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest dziś kolejne ostrzeżenie IMGW!
27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
6.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro