Reklama

Putin uzyskał zgodę na użycie wojska w Syrii

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Rada Federacji Rosji (izba wyższa Zgromadzenia Federalnego) udzieliła zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych poza terytorium kraju. Wniosek Władimira Putina został przyjęty jednogłośnie i w niemal ekspresowym tempie.

Jak informuje Russia Today, decyzja dotyczy Syrii i ogranicza się do działań lotnictwa. O pomoc miał poprosić prezydent Baszar Asad. Rada Federacji rozpatrywała prezydencki wniosek za zamkniętymi drzwiami, bez udziału mediów.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Putin już na ostatnim szczycie ONZ naciskał na pozostawianie - przynajmniej na razie - w spokoju Asada i skupienie się na walce z Państwem Islamskim. Rosjanie podkreślają, że obecnie tylko siły prezydenta i Kurdowie stawiają opór ISIS. Teraz będą mogły liczyć na wsparcie rosyjskiego lotnictwa.

Rosja coraz mocniej angażuje się w syryjską wojnę domową. Od pewnego czasu na objęte konfliktem tereny trafia ciężki sprzęt i zaopatrzenie. Teraz do walki włączą się rosyjscy żołnierze. Nie będą oni jednak prowadzi działań lądowych.

Putin po raz drugi poprosił o zgodę na użycie wojska poza terytorium państwa. Poprzednio miało to miejsce tuż przed aneksją Krymu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro