Reklama
Reklama

Cytadela: wciąż nie zlikwidowano nielegalnych schodów przy pomniku

fot. czytelnik
fot. czytelnik

W maju tego roku na poznańskiej Cytadeli odsłonięto pomnik "Żołnierzom 2 Armii Wojska Polskiego". Sam pomnik wzbudza wiele kontrowersji, a sytuacji nie poprawiają nielegalne schody, które przy nim wybudowano. Te wciąż tu są i choć w przyszłości ma je zastąpić usypana z ziemi rampa, nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Gdy w maju pisaliśmy o odsłonięciu na Cytadeli wzbudzającego sporo emocji wśród mieszkańców pomnika "Żołnierzom 2 Armii Wojska Polskiego" okazało się, że oprócz pomnika powstały tu również schody do niego prowadzące. Już w maju jasne było, że schody są samowolą budowlaną (inwestor nie miał żadnych pozwoleń na ich budowę), ale istnieją do dziś.

- Nie można przy okazji pomnika, na który zgodziła się Rada Miasta robić jakiejś ogólnej samowoli. Mało tego, te schody są po prostu szpetne - tłumaczył w maju Michał Grześ, radny PiS. Zygmunt Maciejny z komitetu budowy pomnika podczas oficjalnego odsłonięcia monumentu deklarował, że jeśli schody komuś przeszkadzają, mogą zostać "jutro zdjęte".

Dziś Maciejny tłumaczy, że likwidacja schodów wymagała załatwienia wielu formalności. - Cała dokumentacja jest wykonana, a pismo do pana prezydenta zostało złożone - wyjaśnia. Okazuje się jednak, że problemem jest rozwiązanie, które miałoby zostać zastosowane w zamian za rozebrane schody. Do Miejskiej Konserwator Zabytków trafił projekt zakładający wybudowanie tu rampy... z betonowych płyt. MKZ na pewno się na to nie zgodzi.

Schody ma zastąpić rampa usypana z ziemi. To komitet budowy pomnika powinien zapłacić za likwidację schodów. Nie wiadomo jednak kiedy prace się odbędą.

Pomnik "Żołnierzom 2 Armii Wojska Polskiego" od lat wzbudza kontrowersje. Zgodę na jego postawienie wydało miasto, ale wojewoda miał inne zdanie - odwoływał się do negatywnej opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ostatecznie pomysłodawcom monumentu udało się go wybudować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro