Reklama
Reklama

Policja rozbiła dwie grupy przestępcze: zatrzymano 12 osób

fot. Policja
fot. Policja

Policjanci z Poznania zatrzymali 12 osób z dwóch zorganizowanych grup przestępczych działających na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Są podejrzewane m.in. o kradzieże aut, produkcję i handel narkotykami, a także wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów euro.

Latem policjanci z poznańskiej komendy wojewódzkiej zaczęli się zajmować rozpracowywaniem zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Wielkopolski. - Okazało się, że ta grupa ściśle współpracuje z osobami tworzącymi podobną strukturę na terenie województwa dolnośląskiego - wyjaśnia Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Z informacji policji wynikało, że grupy mogą mieć na swoim koncie wiele przestępstw. - Podejrzani między innymi kradli samochody, głównie na terenie Niemiec. Auta trafiały do dziupli na terenie Dolnego Śląska, gdzie były demontowane. Części i podzespoły trafiały do handlarzy, warsztatów samochodowych i na giełdy samochodowe. Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą zgromadzili dowody świadczące o tym, że zatrzymani uprawiali konopie indyjskie, produkowali z nich marihuanę i wprowadzali ją do obrotu. Z innych informacji wynikało, że podejrzani zajmowali się także wyłudzaniem odszkodowań na podstawie fikcyjnych kolizji i preparowanych w związku z tym dokumentów. Policjanci zgromadzili także dowody na to, że członkowie jednej z grup wprowadzili do obrotu wiele tysięcy fałszywych banknotów euro - wymienia Borowiak.

Materiał dowodowy trafił do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Zatrzymano 12 osób, w tym dwie, które kierowały grupami przestępczymi. To mieszkańcy Dolnego Śląska i Wielkopolski. - W oparciu o zebrane informacje wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty za popełnione przestępstwa. Dwoje z nich usłyszało także zarzuty kierowania grupami przestępczymi. Za tego rodzaju przestępstwa może grozić kara do 8 lat więzienia. Pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro