Reklama

Polacy oceniają siebie w badaniu CBOS: pracowici, ale malkontenci

fot. Paweł Supernak/PAP
fot. Paweł Supernak/PAP

Badanie, którego efektem jest autoportret Polaków, przeprowadzono w lipcu na reprezentatywnej grupie Polaków. Wynika z niego, że Polacy mają się za pracowitych, serdecznych, ale też malkontentów, pesymistów. Zaledwie trzy procent uważa, że Polacy są patriotami.

Zdecydowanie największa część przebadanych przez CBOS uznała, że Polacy są ludźmi pracowitymi. Uważa tak 1/4 badanych. Drugą wymienioną cechą jest malkontenctwo. Siedemnaście procent badanych twierdzi, że Polacy ciągle narzekają i są pesymistycznie nastawieni do życia. Dwanaście procent badanych twierdzi, że Polacy są sympatyczni i serdeczni, a dziesięć, że możemy mówić o sobie jako o zaradnych i przedsiębiorczych. Dużo rzadziej pojawiają się takie cechy jak gościnność, solidność, pomysłowość, tolerancyjność. Zaledwie trzy procent badanych charakteryzuje Polaków jako patriotów.

Badani wskazują też na złe cechy Polaków. Poza malkontenctwem wskazują na zazdrość i zawiść (8%), kombinatorstwo (8%), kłótliwość (4%), brak szczerości (3%), nieuczciwość (3%). Trzy procent badanych twierdzi, że nie potrafimy działać dla dobra wspólnego i brak w nas poczucia solidarności.

Badanie przeprowadzono na początku lipca na reprezentatywnej grupie Polaków.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
31.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro