Reklama
Reklama

Przemoc to codzienność w polskiej szkole

fot. Jacek Turczyk/PAP
fot. Jacek Turczyk/PAP

Badania na temat różnych form przemocy w szkole przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych. Okazuje się, że najwięcej przemocy jest w szkołach podstawowych. Przemocy w szkole doświadcza nawet 10% uczniów.

Instytut Badań Edukacyjnych opublikował w czwartek raport na temat przemocy w szkole -Problemem przemocy i klimatu w szkole interesujemy się od 2,5 roku. To jedno z badań, w którym zajmujemy się wychowawczą rolą szkoły -powiedział dyrektor IBE dr hab. Michał Federowicz. Badanie, na którym bazuje opublikowany raport, zostało przeprowadzone pod koniec 2014 roku, a przeprowadzono je wśród prawie 11000 uczniów i ponad 500 nauczycieli z 185 szkół.

Największym zaskoczeniem badania jest to, że przemoc jest największym problemem w szkołach podstawowych, a nie krytykowanych od lat gimnazjach. Z badań wynika, że różnych form stałej przemocy w szkole doświadcza 10% uczniów. Zdecydowanie więcej uczniów ma jednak do czynienia z przemocą epizodyczną - obgadywaniem, izolowaniem od klasy. Tego typu przemocy doświadczyło 42% uczniów. Problemem jest też przemoc elektroniczna, która jednak większy problem stanowi w gimnazjach. Z nękaniem elektronicznym spotkało się 29% gimnazjalistów i 25% uczniów szkół podstawowych.

Z raportu wynika też, że wielu wychowawców nie zdaje sobie sprawy z problemów w swoich klasach. W przypadku gimnazjów 25% wychowawców twierdzi, że w ich klasie nie ma tego typu problemów. W przypadku szkół podstawowych podobne jest zdanie 20% nauczycieli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro