Reklama
Reklama

Jacek Jaśkowiak weźmie udział w Marszu Równości

Osoba pełniąca funkcję prezydenta Poznania po raz pierwszy w historii weźmie udział w Marszu Równości. Przypominamy, że Ryszard Grobelny nigdy nie zdecydował się na taki ruch, a w 2005 roku zakazał nawet organizacji marszu.

Marsz jest zwieńczeniem trwającego festiwalu Poznań Pride Week. Marsz rozpocznie się o godzinie 14:30 w Parku Marcinkowskiego i przejdzie przez centrum miasta do klubu Off Garbary, w którym odbędzie się koncert "Tylko Równość". Dziś prezydent Jacek Jaśkowiak przesłał SMS-em zaproszenie do Macieja Nowaka, dyrektora artystycznego Teatru Polskiego -Dzień dobry Panie Dyrektorze, chciałbym serdecznie zaprosić na sobotni Marsz Równości w Poznaniu, zaprosiłem także Roberta Biedronia. Chcę odczarować to Miasto. Pozdrawiam. Jacek Jaśkowiak - napisał prezydent. Nowy dyrektor teatru zaproszenie przyjął i zapowiada, że weźmie udział w marszu. Jacek Jaśkowiak wyjaśnia na łamach Gazety Wyborczej -Postanowiłem pójść w marszu, bo sprzeciwiam się wszelkiej dyskryminacji i wykluczeniom. Osoby homoseksualne powinny mieć prawo legalizowania swoich związków, tak jak dzieje się to w nowoczesnych, zachodnich państwach. Jestem zwolennikiem wprowadzenia w Polsce związków partnerskich. Prezydent zaprosił do udziału w poznańskim marszu również Roberta Biedronia, ale ten nie odpowiedział jeszcze na zaproszenie.

Urzędujący prezydent Poznania nigdy nie brał udziału w Marszu Równości. Ryszard Grobelny nie chciał pojawiać się na marszu, a w 2005 roku nie wydał zgody na przemarsz. Marsz próbował przejść przez miasto, ale został rozbity przez policję, która zatrzymała prawie 70 osób. Później sąd uznał, że decyzja Ryszarda Grobelnego była nielegalna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro