Reklama
Reklama

Parkingowy konflikt przy lotnisku Ławica

Na początku sierpnia informowaliśmy, że port lotniczy Ławica rozpoczyna prace związane z modernizacją infrastruktury komunikacyjnej przy Ławicy. Chodzi m.in. o budowę nowego parkingu oraz powstanie nowego elektronicznego systemu parkingowego. Najemca parkingu przy lotnisku twierdzi, że robót z nim nie uzgodniono i się na nie nie zgadza.

W poniedziałek z poznańskiej Ławicy odleciał ostatni samolot - zabrał pasażerów na grecką wyspę Rodos. Samoloty wrócą tu dopiero 11 października. Od poniedziałku na pasie startowym pracuje ciężki sprzęt - przeprowadzane są tu roboty związane z modernizacją pasa startowego.

Nie są to jednak jedyne prace trwające na Ławicy. Na początku sierpnia pisaliśmy, że rozpoczyna się przebudowa infrastruktury komunikacyjnej przy lotnisku. - W pierwszej kolejności wybudujemy parking o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczony na ponad 200 miejsc postojowych - mówił w sierpniu Jędrzej Wasilewski, zastępca kierownika budowy z firmy Skanska. - Następnie zbudujemy drogę dojazdową o długości ponad 400 m, od ul. Bukowskiej do ronda znajdującego się przed terminalem. Ponadto, powstanie kanalizacja deszczowa (łącznie 650 m), nowe oświetlenie (wzdłuż drogi 19 latarni jednoramiennych, a na parkingu 8 trójramiennych). Przebudowie zostaną poddane istniejące skrzyżowania wewnętrzne. Wykonamy również specjalny elektroniczny system parkingowy uwzględniający kontrolę dostępu wraz z systemem poboru opłat. W jego skład wejdą: szlabany, terminale wjazdowe, automatyczne kasy biletowe, terminale wyjazdowe dla parkingu o pojemności 770 miejsc postojowych - dodał.

Dziś wiadomo, że najemca przylotniskowego parkingu nie zgadza się na prowadzenie prac i twierdzi, że rozpoczęto je bez jakichkolwiek konsultacji. - Chcemy zaprotestować przeciwko temu, żeby tutaj odbywały się jakiekolwiek prace budowlane. Stoją tu samochody klientów, nie planowaliśmy tu żadnych prac budowlanych i nikt się z nami nie konsultował. Nie widzimy potrzeby, by tutaj cokolwiek zmieniać - mówi Jolanta Sielska reprezentująca spółkę Parking Ławica.

Najemca tłumaczy, że port lotniczy chce przeprowadzić prace związane ze zmianą wjazdu i wyjazdu z parkingu użytkowanego przez najemcę, a także zdemontować m.in. szlabany. Aby do tego nie dopuścić zatrudnił ochronę. Najemca ocenia, że zmiany planowane przez port mogą utrudnić korzystanie z parkingu kierowcom.

Bartosz Grochal, p.o. rzecznika prasowego lotniska Ławica zapewnia, że najemcy wiedzieli o planowanych pracach. Wszystko ma się odbywać zgodnie z zapisami umowy podpisanej z dzierżawcą. - Modernizacja układu komunikacyjnego z parkingami jest odpowiedzą na pojawiające się sugestie od naszych pasażerów. Zmodernizowany układ stanie się bardziej czytelny, lepiej oznakowany i przyjazny dla korzystających z niego - wyjaśnia Grochal.

Spółka Parking Ławica dzierżawi teren przy lotnisku od 14 lat. W przyszłym roku kończy się umowa najmu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro