Matyi: zaczną budować zebrę przy dworcu, będą utrudnienia!

fot. UM Poznań

W piątek wieczorem, w związku z budową przejścia dla pieszych na ulicy Matyi, zmieniona zostanie tu organizacja ruchu. Dzięki nowej zebrze mieszkańcy będą mogli dostać się z chodnika przy Poznaniu Głównym na przystanek tramwajowy - bez konieczności schodzenia do przejścia podziemnego. Walczono o to od dawna.

Problem dojścia z przystanków tramwajowych "Poznań Główny" do budynku dworca był nagłaśniany przez społeczników od momentu gdy okazało się, że inwestor prowadzący przebudowę ulicy Matyi planuje tu jedynie przejście podziemne. Tym samym droga na dworzec jest znacznie dłuższa.

Już pod koniec stycznia pisaliśmy, że w marcu nie uda się wybudować nowego przejścia dla pieszych z przystanków tramwajowych "Poznań Główny" m.in. w kierunku dworca PKP. W trakcie kampanii wyborczej obiecywał to Jacek Jaśkowiak.

Pod koniec lutego ogłoszono, że przewidywanym terminem powstania przejścia jest wrzesień tego roku. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zabiegali o powstanie tego przejścia - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Jacek Jaśkowiak. - Coś, co budziło wielkie emocje, stało się impulsem do kompleksowego rozwiązania - dodał. Zapowiedziano wówczas, że inwestycja pochłonie około 0,5 mln złotych. Dziś już wiadomo, że udało się nieco zaoszczędzić, a koszty obecnie szacuje się na około 430 tysięcy złotych.

Prace związane z budową przejścia dla pieszych rozpoczną się w sobotę rano, ale już w piątek wieczorem zmieniona zostanie organizacja ruchu w tym rejonie. - W pierwszym etapie prac budowlanych z ruchu zostanie wyłączony chodnik po południowej stronie ulicy Matyi na odcinku około 45 metrów. Piesi będą poruszać się po wyłączonym z ruchu kołowego pasie przeznaczonym do tej pory do prawoskrętu w ulicę króla Przemysła II - zapowiada Zarząd Dróg Miejskich. - Do dyspozycji kierowców pozostaną dwa pasy ruchu południowej jezdni ulicy Matyi. Ze środkowego pasa będzie można skręcać w ul. króla Przemysła II - dodaje. W miejscu prowadzenia prac wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30 km/h.

To organizacja ruchu, która będzie tu obowiązywać w początkowej fazie robót. Kierowcy muszą się liczyć, że wraz z postępem prac organizacja ruchu będzie modyfikowana. Wszystkie prace mają się zakończyć do 31 października. O bezpieczeństwo pieszych na przejściu dbać będzie sygnalizacja świetlna.

Czy uważasz, że przy dworcu PKP potrzebne jest przejście dla pieszych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
28.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro