Reklama
Reklama

Strażnicy Miejscy walczą o wcześniejsze emerytury

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Straż Miejska nie cieszy się w Polsce zbyt dobrą opinią, a od dłuższego czasu pojawiają się postulaty likwidacji tej formacji. Nie zraża to strażników, którzy rozpoczynają walkę o przywileje podobne do tych, z których korzystają przedstawiciele innych służb mundurowych.

Sprawą zajmuje się Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP. Jej przedstawiciele przygotowali skargę do Trybunału Konstytucyjnego, w której wskazują na niezgodność zasad przechodzenia strażników na emerytury z konstytucją. Strażnicy uważają, że powinny im przysługiwać takie same prawa jak przedstawicielom innych służb mundurowych - Zależy nam na uczciwym rozwiązaniu problemu świadczeń emerytalnych dla strażników, którzy wykonują ciężką pracę. Domagamy się sprawiedliwej oceny tego, co robimy, i możliwości odejścia na wcześniejszą emeryturę. Strażnicy często wykonują zadania podobne do zadań np. oddziałów prewencji policji - wyjaśnia w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Piotr Ichniowski, rzecznik KRKMiG.

Strażników zainspirował przykład celników, którzy złożyli podobny wniosek do Trybunały Konstytucyjnego. W marcu trybunał przyznał celnikom rację i orzekł, że celnicy powinni przechodzić na emeryturę na takich samych zasadach jak policjanci i pogranicznicy. Strażnicy chcą swoją skargą zainteresować samorządowców oraz Związek Miast Polskich, ale już dziś sprawa dzieli lokalnych polityków - Co do zasady jestem przeciw wszelkim przywilejom. Ludziom trzeba godnie płacić za dobrą pracę, a nie łożyć na przywileje wedle zasady "czy się stoi, czy się leży"" - mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli i członek zarządu ZMP.

Od 2013 roku policjanci mogą przechodzić na emeryturę po 25 latach pracy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
38.40 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro