Reklama
Reklama

Tunel na Dębcu dopiero w przyszłym roku. Kiedy dokładnie?

fot. Piotr Skowyra - archiwum
fot. Piotr Skowyra - archiwum

Prawdopodobnie w październiku wznowione zostaną prace związane z budową tunelu na ulicy Czechosłowackiej na poznańskim Dębcu. Z najnowszych informacji wynika, że wykonawca będzie mieć 5 miesięcy, od momentu podpisania umowy, na ukończenie prac.

W 2013 roku Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK podpisało umowę na modernizację linii kolejowej łączącej Czempiń z Poznaniem (to fragment trasy Wrocław - Poznań). Inwestycję za blisko miliard złotych (940 milionów - w tym około 80% z Unii Europejskiej) wykonuje konsorcjum firm FCC Construccion, AZVI i DECOMA.

Już wtedy informowaliśmy, że w ramach działań, które mają dostosować ponad 32-kilometrowy odcinek trasy kolejowej do prędkości 160 km/h, zaplanowano kluczową inwestycję z punktu widzenia mieszkańców Dębca. Nad ulicą Czechosłowacką pojawi się wiadukt kolejowy (ma powstać tunel w ciągu ulicy), dzięki któremu znacznie łatwiej będzie można się w tej okolicy poruszać samochodami.

W połowie lutego PKP PLK poinformowało, że zdecydowało się na rozwiązanie umowy z wykonawcą prac. Tłumaczono, że powodem były opóźnienia, które uniemożliwiały ukończenie inwestycji w czerwcu 2015 roku, jak początkowo zakładano. Po publikacji na ten temat okazało się, że wykonawca, z którym zerwano umowę, ma inne zdanie na ten temat. Wykonawca podkreślał, że inwestor uchylał się od pełnej zapłaty należnego wynagrodzenia pracownikom, a dodatkowo wykonawca wskazywał na błędy popełniane przez PKP PLK.

Mimo to wiosną PKP PLK informowało, że przetargi na wybór wykonawców poszczególnych odcinków trasy zostały ogłoszone. Dziś są już rozstrzygnięte, a to oznacza, że prace wkrótce zostaną wznowione. Kiedy dokładnie?

- W przypadku wiaduktu na poznańskim Dębcu przygotowujemy obecnie projekt umowy, którą podpiszemy z wykonawcą wybranym w przetargu. Liczymy, że umowę uda się nam podpisać jeszcze we wrześniu, a wtedy w październiku ruszą prace - mówi Zbigniew Wolny z PKP PLK. - Wykonawca będzie mieć 5 miesięcy na ukończenie robót. Wiadukt będzie mieć 19 metrów długości i blisko 5 metrów wysokości, a pod nim znajdą się jezdnia, chodniki i ścieżka rowerowa - dodaje.

Kolejne przetargi ogłoszono na ukończenie budowy wiaduktów w Łęczycy i Mosinie. - Te przetargi też już rozstrzygnięto i chcemy podpisać umowy z wykonawcami we wrześniu. W przypadku Łęczycy wykonawca będzie mieć 10 miesięcy na ukończenie robót, a w przypadku Mosiny 6 miesięcy - tłumaczy Wolny.

Prace wykończeniowe trwają już na szlaku pomiędzy Czempiniem i Mosiną oraz Poznaniem i Luboniem. - W cztery miesiące wykonawca ma m.in. ukończyć remont stacji Czempiń, a także zakończyć prace rozpoczęte przez poprzednią firmę. Do wykonania zostanie jeszcze modernizacja szlaku pomiędzy Luboniem i Mosiną. I na tę część rozstrzygnięto już przetarg. Prace mają potrwać 11 miesięcy i będą obejmować remont m.in. stacji Puszczykowo i Puszczykówko - zaznacza.

Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestycja zakończy się mniej więcej za rok.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
19.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro