Reklama
Reklama

Restauracja Meridian w Parku Sołackim ponownie zamknięta. "Lokal przejęto z komandosami"

fot. Meridian Restauracja i Hotel / Facebook
fot. Meridian Restauracja i Hotel / Facebook

Do naszej redakcji docierają informacje o siłowym przejęciu restauracji Meridian w Parku Sołackim, w którym udział mieli brać komandosi. Do zdarzenia miało dojść w nocy z niedzieli na poniedziałek. Obecnie lokal jest nieczynny.

O zamknięciu restauracji Meridian w Parku Sołackim pisaliśmy na początku stycznia. Właściciel restauracji twierdził, że miasto żądało zbyt wysokiego czynszu. Miasto natomiast tłumaczyło, że nie otrzymywało żadnych pieniędzy od dzierżawcy i nie mogło się na to godzić. Losem lokalu bardzo zainteresowali się czytelnicy, którzy byli oburzeni takim obrotem spraw. Obwiniali za całą sytuację miasto, któremu ich zdaniem miało nie zależeć na tym, by działalność w obiekcie była kontynuowana.

Właściciel restauracji tłumaczył nam wówczas, że przyczyny zamknięcia restauracji są dwie. - Po pierwsze miasto zażądało od nas miesięcznie czynszu w wysokości 50 tysięcy złotych. Przy obrotach dochodzących do 170 tysięcy złotych miesięcznie i opłaceniu pensji pracowników (około 70 tysięcy złotych), trzeba jeszcze zapłacić za prąd, wodę i utrzymać lokal na odpowiednim poziomie - mówił Janusz Kalida, prezes zarządu Meridian SA. - Dodatkowo miasto chciało, abyśmy podpisali umowę na dzierżawę, w której zrzekniemy się wszystkich zainwestowanych przez nas pieniędzy w budynek. Nie podpisaliśmy tej umowy, sprawa miała finał w sądzie. Ostatecznie sąd zdecydował, że miasto powinno nam wypłacić około 2,4 mln złotych w ramach poczynionych przez nas nakładów na budynek - dodał.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wyjaśniał natomiast, że nie chodziło o utrudnianie komuś życia, a o interes miasta. Biegły ocenił, że czynsz za lokal powinien plasować się na poziomie 30 tysięcy złotych miesięcznie. - Na tę propozycję pan Kalida się nie zgodził - mówił nam Jarosław Pucek, prezes ZKZL. Pucek podkreślał, że od lat ZKZL nie otrzymał ani grosza z tytułu dzierżawienia budynku w parku Sołackim. - Nie rozumiem więc dlaczego taka sytuacja miała trwać dłużej - dodał.

Pucek tłumaczył też, że miasto nie ma zamiaru wypłacać spółce Meridian pieniędzy za nakłady poczynione na budynek (decyzją sądu kwota 2,4 mln złotych została obniżona o około milion złotych), bo spółka w ogóle nie płaciła miastu za wynajem, a zaległości przez lata mogły wynieść więcej niż zasądzona kwota.

W lutym restauracja ponownie zaczęła działać. Zmienił się jednak zarządca - spółka Meridian podnajęła lokal spółce Meridians, na co ZKZL się nie godził tłumacząc, że Meridian nie ma nawet podpisanej umowy z miastem (nie jest więc najemcą zgodnie z przepisami prawa) i nie ma prawa podnajmować obiektu innej spółce. W lipcu ówczesnym prezes ZKZL, Paweł Augustyn tłumaczył w Gazecie Wyborczej, że lokal wciąż zajmowany jest bez żadnej umowy, a w sądzie toczy się postępowanie, które ma ustalić od kiedy spółka powinna płacić miastu za zajmowanie budynku i jaka powinna to być kwota.

Dziś docierają do nas sygnały, że restauracja Meridian ponownie nie jest czynna. - W nocy z 14 na 15 września nastąpiło siłowe przejęcie lokalu Meridian przez prezesa spółki Meridian z 12 komandosami wobec podnajemców, którzy rzekomo zawarli porozumienie z miastem (ZKZL) i zaprzestali płacenia Meridianowi (nielegalny podnajem), płacąc miastu - pisze nasz czytelnik. - Realnym przegranym jest gość dokonujący rezerwacji (np. wesela) w lokalu, w którym Łobuz trafia na Łobuza - dodaje.

- Od poniedziałku Meridian znów jest nieczynny i nikt nie jest wpuszczany, podobno w nocy z niedzieli na poniedziałek prezes Meridiana odbił z dwunastoma komandosami Meridian od podnajemcy - pisze kolejny czytelnik.

Próbowaliśmy porozmawiać z prezesem spółki Meridian, a także z pracownikami restauracji - bezskutecznie. Czekamy na komentarz ZKZL w tej sprawie. Gdy uzyskamy więcej informacji na ten temat, przekażemy je na portalu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro