Reklama
Reklama

Anarchiści opuszczą skłot przy Starym Rynku! Za 125 000 zł

fot. Adrian Potrawiak - archiwum
fot. Adrian Potrawiak - archiwum

Do końca września Skłot Od:Zysk przestanie działać w kamienicy przy Starym Rynku. Właściciel doszedł do porozumienia z anarchistami, którzy zajęli obiekt. Opuszczą kamienice pod warunkiem, że na konto Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów wpłynie 125 tysięcy złotych na "działalność statutową" stowarzyszenia.

Anarchiści przejęli budynek stojący u zbiegu ulic Szkolnej i Paderewskiego, tuż przy Starym Rynku, dwa lata temu. W międzyczasie, wiosną ubiegłego roku, zmienił się właściciel obiektu. Obecnie jest to spółka Paderewski, która od miesięcy podkreślała, że wciąż negocjuje z anarchistami kwestię opuszczenia przez nich budynku. Zapewnienia, że rozmowy są bliskie zakończenia, słyszeliśmy od miesięcy, a w tej kwestii nic się nie zmieniało.

O kompromisie, który udało się osiągnąć pomiędzy stronami poinformowali anarchiści. Na stronie internetowej Rozbratu umieszczono oświadczenie, w którym czytamy:

"Jednym z wariantów rozwiązania konfliktu miało być objęcie przez nas miejskiej nieruchomości, o co zabiegała spółka. Ale miasto (ściślej: ZKZL) zwodziło nas swoimi propozycjami, a ostatecznie, po zmianie władz, podniosło się larum, że chcemy wymusić i przejąć lokale potrzebne na inne cele społeczno-kulturalne.

Tak jak już pisaliśmy na portalu rozbrat.org, nasz Ruch nie przyjmuje na swoje bezpośrednie cele i działania dotacji: ani od państwa, ani od kapitału. Ustaliliśmy jednak, że jesteśmy skłonni opuścić budynek, jeżeli właściciel wesprze finansowo działania Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Pieniądze te miałyby zostać spożytkowane na statutowe działania stowarzyszenia, czyli przede wszystkim na walkę z czyścicielami kamienic, pomoc dla eksmitowanych lokatorów oraz wpieranie tych, którzy latami byli, z powodu swojego statusu materialnego, nękani i wyzyskiwani przez właścicieli, zarządców i banki.

W chwili obecnej jesteśmy już po konkretnych rozmowach z właścicielem kamienicy. Do końca września na konto Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów ma wpłynąć 125 tys. złotych. Do tego czasu mamy też opuścić kamienicę przy Paderewskiego".


Przemysław Woźny ze spółki Paderewski Poznań, która jest właścicielem budynku przyznaje, że na konto stowarzyszenia przekazana zostanie darowizna. - Będą to pieniądze, które stowarzyszenie wykorzysta na swoją działalność statutową - tłumaczy. - Do końca września pieniądze trafią do stowarzyszenia, a my otrzymamy klucze do budynku - dodaje.

Woźny chce przeprowadzić generalny remont budynku. - Najpierw jednak przeprowadzimy niezbędne prace zabezpieczające. Dopiero po uzyskaniu wszelkich pozwoleń i załatwieniu formalności przystąpimy do generalnego remontu. Docelowo chcemy tu otworzyć hotel i gastronomię na parterze - przyznaje.

Anarchiści zapewniają, że opuszczenie budynku przy ulicy Paderewskiego nie oznacza zakończenia działalności skłotu. - Już teraz zajmujemy kolejne budynki w mieście, skłotujemy kolejne pustostany. Opuszczamy kamienicę przy Starym Rynku, bo nie chodzi nam o to, by odzyskać ten jeden obiekt. Odzyskujemy miasto i wierzymy, że dzięki naszym działaniom w przyszłości ten, jak i wszystkie budynki w mieście powrócą do swoich prawowitych właścicieli, czyli mieszkańców tego miasta - tłumaczą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro