Reklama

Teatr z Grunwaldzkiej przeniesie się do byłego Kina Olimpia: "to jest Hilton"

Dawne Kino Olimpia
Dawne Kino Olimpia

Już pod koniec lipca pisaliśmy o wypowiedzeniu najmu, jakie otrzymał teatr Scena Robocza mieszczący się w baraku przy ul. Grunwaldzkiej. Na tym terenie rozbudowywać się będzie szpital, a tym samym teatr musi się wyprowadzić do końca października. Wiadomo już, że będzie działać w dawnym Kinie Olimpia.

Jesienią 2013 roku miejscy radni przegłosowali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwia rozbudowę szpitala przy ulicy Przybyszewskiego. Inwestycję ma prowadzić Uniwersytet Medyczny. Do nowych budynków trafiłaby lecznica z ulicy Grunwaldzkiej (były szpital wojskowy), a także sale operacyjne ze szpitala przy ul. Przybyszewskiego. Ma tu także powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Od lat piszemy o tym, że w związku z inwestycją konieczne będzie zlikwidowanie baraków znajdujących się na terenie w pobliżu szpitala im. Heliodora Święcickiego. To 6 hektarów przy ul. Grunwaldzkiej. Działają tu instytucje, a także mieszkają ludzie.

Jedną z instytucji działających na tym terenie jest teatr Scena Robocza. Pod koniec lipca pracownicy teatru poinformowali, że otrzymali wypowiedzenie najmu od ZKZL i muszą opuścić barak do końca października. - Od miesięcy wskazujemy budynek byłego Kina Olimpia, który stoi pusty. Bez skutku - wyjaśniali wówczas pracownicy.

Ostatecznie miasto podjęło decyzję o udostępnieniu teatrowi właśnie budynku dawnego Kina Olimpia. - To już jest pewne, pozostaje tylko kwestia doprecyzowania szczegółów, bo trzeba dostosować ten obiekt - mówi Adam Ziajski, dyrektor Sceny Roboczej. - W porównaniu z naszym barakiem to jest Hilton. Oczywiście on wymaga bardzo poważnych nakładów. Docelowo plan jest taki, że za 1,5 roku ma ruszyć przebudowa całego obiektu, który ma służyć artystom niezależnym. W tym roku chcemy już zacząć tam działać, nasz program musi zachować ciągłość - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro