Reklama
Reklama

Muzeum Broni Pancernej będzie miało nową siedzibę!

fot. Muzeum Broni Pancernej
fot. Muzeum Broni Pancernej

Już na początku bieżącego roku informowaliśmy, że poznańskie Muzeum Broni Pancernej będzie miało nową siedzibę. Budynki zostały już przekazane pancerniakom, a w tej chwili trwają prace przy kompletowaniu dokumentacji, która niezbędna jest do rozpoczęcia inwestycji.

W Muzeum Broni Pancernej zgromadzono ponad 50 pojazdów, a wiele z nich to unikaty na skalę światową. Specjalnością pasjonatów skupionych wokół muzeum są rekonstrukcje zniszczonych pojazdów, a jedną z muzealnych perełek jest pojazd Stug, który po ponad 60 latach został wydobyty z rzeki i wyremontowany w Poznaniu. Niestety dostęp do muzeum możliwy jest możliwy tylko przy okazji imprez odbywających się na terenie koszar oraz po indywidualnym umówieniu.

Już w styczniu informowaliśmy, że muzeum może zmienić swoją lokalizację. Ekspozycja muzealna ma trafić do opuszczonych przez wojsko hangarów przy ulicy Lotniczej - Rzeczywiście sfinalizowaliśmy przejęcie tych obiektów i w tej chwili rozpoczynają się prace przygotowawcze do realizacji tej inwestycji. Na razie jest to tworzenie dokumentacji, koncepcji, a dopiero w przyszłym roku spodziewamy się przekazania środków finansowych i będziemy mogli rozpocząć konkretne prace - mówi ppłk Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej. Na razie wykorzystane mają być istniejące budynki, ale ważne jest to, że teren ma duży potencjał na przyszłość - W tej chwili mówimy o adaptacji istniejących garaży i budynków administracyjnych, ale marzeniem jest, żeby zadaszona został przestrzeń między hangarami. Wówczas będziemy mieli do dyspozycji około 7000 metrów kwadratowych powierzchni, a to dam już bardzo duże możliwości wystawiennicze - opowiada Ogrodniczuk.

Kustosz muzeum wierzy, że prace rozpoczną się w przyszłym roku - Jeśli obiecane pieniądze pojawią się w przyszłym roku, to wierzę, że podstawową adaptacje wykonamy do 2017 roku i wówczas pierwsi poznaniacy wejdą na teren muzeum - podsumowuje Ogrodniczuk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro