Volkswagen chętnie zatrudnia absolwentów swarzędzkiej szkoły
W tym roku Volkswagen Poznań obchodzi 10. jubileusz rozpoczęcia procesu kształcenia zawodowego we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu. Dotychczas zatrudnienie w firmie znalazło już ponad 200 absolwentów szkoły.
Volkswagen Poznań już od wielu lat wspiera rozwój szkolnictwa zawodowego. W tym roku fabryka obchodzi 10. jubileusz współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu w tym zakresie. Spółka wspiera rozwój młodych uczniów w swoich czterech klasach patronackich o różnych profilach zawodowych. Szkoła we współpracy z firmą kształci uczniów w zawodach: monter mechatronik (od 2005 roku), elektromechanik pojazdów samochodowych (od 2011 roku), mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych (oba ostatnie kierunki od 2012 roku) - informuje Monika Hajbowicz, p.o. rzecznika prasowego, Volkswagen Poznań.
Dzięki takim rozwiązaniom uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Taki kompleksowy model kształcenia przynosi wymierne efekty- zarówno dla uczniów jak i przedsiębiorstwa. Uczniowie mają szansę zdobyć unikatowe doświadczenie zawodowe i bardzo dobre wykształcenie. Zaś my, jako pracodawca, zyskujemy dostęp do tej świetnej grupy ludzi - młodych, ale już z dużą wiedzą praktyczną i bogatym doświadczeniem zawodowym - mówi Jolanta Musielak, Członek Zarządu Volkswagen Poznań ds. Personalnych.
Dziś, z perspektywy czasu, mogę z pełną świadomością stwierdzić, iż wybór kształcenia zawodowego prowadzonego przez Volkswagen Poznań był strzałem w dziesiątkę. Dzięki dobremu przygotowaniu praktycznemu oraz organizacji zajęć przyswoiłem mnóstwo fachowej wiedzy, dzięki czemu miałem potem dużo łatwiejszy start w pracy. To idealna baza umiejętności i wiedzy, którą mogę teraz wykorzystywać zarówno w pracy, jak i w dalszej edukacji - mówi Tomasz Dziedzic, obecnie pracownik Działu Produkcji Pilotażowej Volkswagen Poznań, wcześniej uczeń patronackiej klasy Volkswagena.
Dotychczas Szkoła i Volkswagen Poznań może pochwalić się 226 wspólnie wykształconymi absolwentami, którzy ukończyli jedną z tych 4 klas patronackich. Spośród tych 226 osób aż 207 zostało przez nas zatrudnionych, co oznacza, że zatrudniliśmy 92% absolwentów. Mogę powiedzieć, że w rzeczywistości zatrudniliśmy 100% uczniów, którzy spełnili nasze kryteria - w zakresie uzyskiwanych ocen, zaliczonych egzaminów czy posiadanych kompetencji - podsumowuje Jolanta Musielak.
Spółka jednak na tym nie zamierza poprzestać. Już od dłuższego czasu podejmujemy wiele aktywności z myślą o tej inwestycji i przyszłości funkcjonujących zakładów. Między innymi prowadzimy rozmowy na temat współpracy w zakresie kształcenia zawodowego z wrzesińskimi placówkami oświatowymi. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach, jednak już dzisiaj mogę powiedzieć, że już od przyszłego roku szkolnego chcielibyśmy utworzyć klasę patronacką w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni. Docelowo planujemy uruchomić tam 3 zupełnie nowe dla nas kierunki kształcenia - mechanik precyzyjny, zawód dedykowany dla obszaru lakierni oraz zawód związany z blacharstwem samochodowym i konstrukcją blach - dodaje na koniec Jolanta Musielak.
19 września nowy rok szkolny w fabryce Volkswagena rozpocznie 80 nowych uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Swarzędzu. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli już m.in. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Rzeczpospolitej Polskiej Rolf Nikel, Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej AHK Michael Kern, czy Starosta Poznański Jan Grabkowski.