Reklama
Reklama

Ukraińcy szkolili się w poznańskim Urzędzie Miasta

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Grupa Ukraińców przeszła w Poznaniu szkolenie w ramach "School of Mayors". Celem szkolenia jest przygotowanie przyszłych samorządowców do zarządzania ukraińskimi miastami.

Inicjatywa School of Mayors związana jest z wyborami samorządowymi, które odbędą się jesienią na Ukrainie - Na Ukrainie brakuje specjalistów w zakresie zarządzania i rozwoju miast. Stąd pomysł School of Mayors, kursów, które pomogą przygotować przyszłych samorządowców do pracy w administracji publicznej - tłumaczy Lidiia Zhgyr, zarządzająca School of Mayors.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W ramach szkolenia do polski przyjechało siedmiu kandydatów na burmistrzów oraz ich potencjalni współpracownicy. Przyszli samorządowcy wysłuchali wykładów na temat wykorzystania środków unijnych, struktury polskiego samorządu, budowania strategi miasta. Wykłady poprowadził między innymi Mariusz Wiśniewski - Na Ukrainie jest obecnie dużo większa centralizacja. W Polsce przechodziliśmy podobny proces. W ramach reformy samorządowej, którą Polska przeprowadziła 25 lat temu przekazano samorządom szereg kompetencji. Decentralizacja objęła przede wszystkim dziedziny, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców, takie jak infrastruktura, oświata, kultura czy komunikacja. Samorządom o wiele łatwiej jest decydować w sprawach lokalnych, takich jak np. przebieg lokalnych dróg niż urzędnikom z Warszawy. Proces decyzyjny przebiega też dzięki temu szybciej - tłumaczył prezydent Wiśniewski.

Wizyta w Polsce jest jednym z elementów kursu. Ostatecznie wszyscy jego uczestnicy będą musieli przygotować i zaprezentować strategie rozwoju swoich miast.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro