Reklama
Reklama

Przejście dla pieszych na ul. Matyi: prace ruszą 19 września!

fot. UMP
fot. UMP

W sobotę, 19 września ruszy budowa przejścia dla pieszych i sygnalizacji świetlnej na ulicy Matyi w Poznaniu. Natomiast już od 18 września wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.

Problem dojścia z przystanków tramwajowych "Poznań Główny" do budynku dworca był nagłaśniany od momentu gdy okazało się, że inwestor prowadzący przebudowę ulicy Matyi planuje tu jedynie przejście podziemne. Tym samym droga na dworzec jest znacznie dłuższa. Takie rozwiązanie nie podobało się poznaniakom i społecznikom.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W trakcje swojej kampanii wyborczej prezydent Jacek Jaśkowiak obiecywał, że przejście powstanie już w marcu, jednak już w lutym okazało się, że termin jest nierealny i podano, że przejście dla pieszych na ulicy Stanisława Matyi pojawi się we wrześniu 2015 roku.

29 lipca Zarząd Dróg Miejskich otrzymał pozwolenie na budowę przejścia dla pieszych przez południową jezdnię ulicy Stanisława Matyi z przystanku tramwajowego w kierunku dworca PKP. 25 sierpnia wybrana została najkorzystniejsza oferta a w piątek ZDM podpisał z wykonawcą umowę na "Budowę przejścia dla pieszych i sygnalizacji świetlnej w rejonie skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej w Poznaniu". Przed rozpoczęciem prac konieczne było uzyskanie wymaganych zgód i uzgodnień dotyczących m.in. zajęcia pasa drogowego czy tymczasowej organizacji ruchu.

Prace związane z realizacją inwestycji rozpoczną się 19 września i według planów zakończą się do 31 października. Koszt inwestycji to ponad 426 tysięcy złotych.

W związku pracami budowlanymi już od piątku, 18 września od godzin wieczornych wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. W pierwszym etapie prac piesi nie będą mogli korzystać z chodnika południowej stronie ulicy Matyi na odcinku około 45 metrów. Będą mogli poruszać się po wyłączonym z ruchu kołowego pasie przeznaczonym do tej pory do prawoskrętu w ulicę króla Przemysła II. Do dyspozycji kierowców pozostaną dwa pasy ruchu południowej jezdni ulicy Matyi. Ze środkowego pasa będzie można skręcać w ul. króla Przemysła II. Obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h - informuje ZDM. Projekt tymczasowej organizacji ruchu przewiduje również zamontowanie oznakowania na dojazdach do ulicy Matyi informującego o zwężeniu jezdni i prowadzonych robotach drogowych - dodaje.

ZDM zaznacza również, że wraz z postępem prac może się zmieniać tymczasowa organizacja ruchu, dlatego kierowcy i piesi proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o zwracanie uwagi na obowiązujące oznakowanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
53.34 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro