Reklama
Reklama

Steve Jobs: jego ojciec także uciekł z Syrii

fot. wikipedia commons
fot. wikipedia commons

W Europie toczy się dyskusja dotycząca sposobu rozwiązania problemu uchodźców. Niewiele osób wie jednak, że gdyby nie pewien syn syryjskich imigrantów, nie korzystałoby obecnie ze swojego telefonu komórkowego czy laptopa. Warto również przyjrzeć się przyczynom wydarzeń mających obecnie miejsce w Europie.

Obecne problemy mieszkańców Syrii rozpoczęły się cztery lata temu. Na fali tzw. arabskiej wiosny Syryjczycy wzniecili powstanie, wymierzone w rząd Baszszara al-Asada, syna Hafiza al-Asada, władającego Syrią od 1971 roku.
W kwietniu 2011 władze do tłumienia przeciwników zdecydowały się użyć armii. Z czasem konflikt pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami przybierał na sile. Obie strony dopuszczały się zbrodni, a liczba ofiar liczona jest w setkach tysięcy.
Kilkanaście miesięcy temu ofensywę w Syrii rozpoczęło Państwo Islamskie. Obecnie na terenie tego państwa mamy to czynienia z konfliktem multilateralnym. Mniej więcej połowa terytorium państwa kontrolowana jest obecnie przez bojowników ISIS. Pozostałe ziemie pozostają pod władaniem sił rządowych, opozycji lub walczących o swoją niepodległość Kurdów.
Konflikt w Syrii to konflikt wyznawców islamu. Coraz słabszy reżim al-Asada jest świecki, ale jego elity wywodzą się z tradycji szyickich, skonfliktowanych z sunnizmem. Tymczasem w tym bliskowschodnim państwie - według różnych źródeł - od 5 do 10 proc. populacji stanowią chrześcijanie. Do tej pory żyjący w zgodzie z innymi religiami prawosławni, katolicy czy protestanci znaleźli się w samym środku wojny domowej. Szczególnie źle ich sytuacja wygląda na terenach kontrolowanych przez ISIS. Media wielokrotnie informowały o regularnych masakrach dokonywanych na chrześcijanach.
Steve Jobs, współtwórca marki Apple, jest synem pochodzącego z Syrii Abdula Fattah Jandali, który w latach 50. ubiegłego wieku pobierał nauki w amerykańskich szkołach. Poznał Joanne Carole Schieble, a w 1955 roku urodził się ich syn, Steve. Biologiczni rodzice nie zdecydowali się na wychowywanie dziecka i przyszły szef jednej z największych firm świata został adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów.
Przez kilkadziesiąt lat Jobs wdrożył wiele projektów, które stały się wielkimi sukcesami. To on stoi za studiem animacji komputerowej Pixar, za jego czasów Apple weszło na rynek odtwarzaczy muzycznych i telefonów komórkowych. Wielu uważa go za jeden z najwybitniejszych umysłów w historii ludzkości.
Steve Jobs przez kilka lat zmagał się z nowotworem trzustki. Zmarł w 2011 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro