Reklama
Reklama

Picie alkoholu nad Wartą zmorą mieszkańców okolicy?

fot. archiwum
fot. archiwum

Już pod koniec sierpnia pisaliśmy o kilkudziesięciu mieszkańcach Chwaliszewa i Zagórza, którzy skarżą się na osoby spożywające alkohol nad Wartą. Chcą, by wprowadzić tu zakaz picia napojów procentowych. W piątek w KontenerArt odbędzie się spotkanie na ten temat.

Jakiś czas temu pojawił się pomysł, by alkoholu w Poznaniu nie można było spożywać na terenach nadwarciańskich. Z propozycją wyszła policja. W kwietniu miejscy radni koncepcję odrzucili, a tym samym osoby, które kulturalnie siedzą nad rzeką i piją piwo nie mogą zostać ukarane mandatem.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Już w sierpniu pisaliśmy, że nie podoba się to części mieszkańców Chwaliszewa i Zagórza. Kilkadziesiąt osób wysłało list do prezydenta Poznania oraz przewodniczącego Rady Miasta, w którym apelują o "niezwłoczne objęcie terenów koryta Warty całkowitym zakazem spożycia alkoholu". Na tym nie kończą. - Widzimy także konieczność wprowadzenia zakazu emisji głośnej muzyki w dni powszednie od godziny 22.00 i w weekendy od północy - piszą.

Skąd takie żądanie? Mieszkańcy skarżą się na "gehennę" jaką przechodzą. Ich zdaniem możliwość spożywania alkoholu nad rzeką oraz działający w pobliżu KontenerArt powodują wszystkie kłopoty. - Chwaliszewo znajduje się na szlaku prowadzącym do popularnych kontenerów, którym to codziennie ciągną setki agresywnych i nietrzeźwych osób. Libacje i głośna muzyka mają miejsce każdego dnia do późnych godzin nocnych. Alkohol kupują osoby w każdym wieku. [...] Potłuczone szkło, zapach moczu i kipiące śmietniki to coraz powszechniejszy widok na Chwaliszewie i Zagórzu - tłumaczą.

- Jak długo potrwa jeszcze piekło mieszkańców? Być może służby i władze miasta pochylą się nad problemem gdy w Warcie utonie pierwsza, nietrzeźwa osoba. Jednak wtedy będzie już za późno. [...] Nie dążymy do całkowitego zakazania działalności KontenerArt lecz przybrała ona niewyobrażalne rozmiary, stała się problemem i wymknęła spod kontroli. Rozważamy również wystąpienie na drogę sądową w celu obrony swoich praw - zapowiadają.

Zbigniew Łowżył, twórca KontenerArt, już w sierpniu tłumaczył nam, że bardzo zależy mu na dobrych kontaktach z sąsiadami. Podkreślał, że dobre kontakty są utrzymywane z setkami mieszkańców okolicy KontenerArt i całego Poznania. - Przypominam, że w kwietniu KontenerArt jeszcze nie działało, a zorganizowaliśmy sprzątanie terenu nadwarciańskiego, bo mieszkańcy już spędzali tu czas i niestety pozostawiali śmieci. Ten list nas obraża i być może będę rozważać wystąpienie na drogę sądową (...) Mamy na wszystko pozwolenia, nie doszło u nas do żadnej burdy, nie interweniowała policja. Ten list to manipulacja. Od lat straszy się nas, bo deweloperzy mają zakusy na ten teren. Chcą tu stawiać kolejne bloki - mówił. - Gdy dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy będą mogli bez konsekwencji piknikować choćby z piwem nad Wartą wiedzieliśmy, podobnie jak miasto, że na pewno z czystością nie będzie łatwo. Ale z biegiem czasu miasto wraz ze służbami porządkowymi zaczęli coraz intensywniej działać w tej sprawie i jest coraz lepiej. Takie listy robią krzywdę miastu - dodał.

W piątek o 16.00 na terenie KontenerArt odbędzie się spotkanie na temat "protestów mieszkańców". Udział w nim może wziąć każdy chętny. - Zapraszamy na spotkanie społeczne poświęcone życiu w centrum miasta, jego aktualnym problemom, rozwojowi Poznania nad rzeką. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, również osoby interesujące się życiem centrum. W szczególności zapraszamy tych, którzy protestują i są emocjonalnie zaangażowani a z którymi trudno się osobiście spotkać, porozmawiać /ich firmowe telefony nie działają, biura są zamknięte/. Rozmawiajmy oko w oko a nie za pomoc pism do prasy albo facebooka :). Zapraszamy deweloperów. Spotkajmy się - zachęcają organizatorzy.

Wcześniej, bo już w czwartek o 20.35 na antenie Telewizji WTK rozmowa z zaproszonymi gośćmi - m.in. Zbigniewem Łowżyłem, przedstawicielami miejskich radnych i osiedlowych radnych. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie.

Czy miasto powinno zakazać spożywania alkoholu nad Wartą?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW odwołał ostrzeżenie dla kilkunastu powiatów!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
64.67 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro