Reklama
Reklama

Polacy nie chcą w kraju imigrantów

Migranci w drodze do Austrii fot. PAP/EPA/ROLAND SCHLAGER

Większość Polaków negatywnie wypowiada się na temat przyjęcia przez nasze państwo imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej.

61 proc. badanych na pytanie "Czy przyjąłbyś do swojego domu uchodźcę" odpowiedziało negatywnie. 16 proc. zrobiłoby to, gdyby państwo zapewniło środki na jego utrzymanie. Po 6 proc. decyzję uzależniło od wyznania (musiałby to być chrześcijanin) lub innych warunków. 7 proc. przyjęłoby pod swój dach uchodźcę bez żadnych obostrzeń. Niezdecydowany jest jeden na dwudziestu pięciu badanych.

Polacy mniej radykalni są jeśli chodzi o przyjęcie uchodźców do kraju. Zdecydowanie przeciw takiemu rozwiązaniu opowiada się 26 proc. pytanych. 36 proc. jest za, ale tylko w przypadku finansowania ich pobytu przez UE lub ONZ. Co dziesiąty ankietowany przyjąłby tylko chrześcijan, 16 proc. zrobiłoby to bezwarunkowo, a 4 proc. wskazało inne zastrzeżenia. Swojego zdania nie ma 7 proc. ankietowanych.

Niemal tyle samo osób wskazało jako najlepsze rozwiązania zaistniałej sytuacji powrót do kontroli granicznej w strefie Schengen (32 proc.) i przyjęcie uchodźców (30 proc.). 18 proc. pytanych opowiada się za sfinansowaniem obozów poza terytorium Unii Europejskiej, a co piąty badany nie ma pomysłu.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono w dniach 4-5 września na grupie 1100 Polaków.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

34℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
15.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro