Reklama

Abp Stanisław Gądecki namawia do przyjmowania uchodźców

fot. Tomasz Gzell/PAP
fot. Tomasz Gzell/PAP

W minioną sobotę abp Stanisław Gądecki wezwał polskie parafie do udzielenia gościny uchodźcom. Na wezwanie odpowiedziała już jedna z poznańskich parafii, a wkrótce w Poznaniu odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo w intencji uchodźców.

Problem uchodźców od kilku tygodni nie schodzi z czołówek europejskich mediów. W miniony weekend w tej sprawie wypowiedział się abp Stanisław Gądecki, który zaapelował o przyjmowanie uchodźców -Trzeba przygotować się jak pomóc w cierpieniu. Trzeba żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - powiedział w Chełmie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podobny apel wystosował papież Franciszek - Każda parafia, każda wspólnota zakonna, każdy klasztor i każde sanktuarium Europy niech ugości jedną rodzinę, zaczynając od mojej diecezji rzymskiej - zachęcał w niedzielę papież.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jako pierwsza na słowa hierarchów zareagowała parafia z poznańskich Jeżyc -Papież Franciszek poprosił dzisiaj, żebyśmy byli gotowi przyjąć ludzi, którzy uciekają przed śmiercią z Syrii, Iraku, Ukrainy.Postanowiliśmy na Jeżycach być gotowi, zebraliśmy dzisiaj 20 000 złotych i chcemy opłacić czynsz rodzinie, która u nas zamieszka. Jeśli chcesz nam pomóc to czekamy na Ciebie... Nie możemy być obojętni na cierpienie innych - czytamy na profilu parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana. Słowa arcybiskupa pochwalił też prezydent Poznania - Bardzo mnie cieszy apel Arcybiskupa Gądeckiego, byśmy pomogli uchodźcom. To bardzo ważna wypowiedź - skomentował Jacek Jaśkowiak.

Na problem uchodźców reagują też świeccy katolicy, którzy w trzech polskich miastach organizują nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców -W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików 23września w trzech miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencjiuchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.Treść nabożeństwa zatytułowanego "Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzyzginęli w drodze do Europy" przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniaćimiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych próbwydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i naszych braci,którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nichoraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas - informuje Marcin Pera z poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.

Nabożeństwa odbędą się w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Poznańskie odbędzie się 23 września o godzinie 19:30 w kościele pw. Wojciecha na Wzgórzu Świętego Wojciecha. W poznańskich modlitwach weźmie udział bp Damian Bryl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro