Reklama
Reklama

PKW podała oficjalne wyniki referendum. Frekwencja - 7,8 procent

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki niedzielnego referendum. Frekwencja wynosi 7,8 procent.

W niedzielnym referendum Polacy mogli odpowiedzieć na trzy pytania:

- Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

- Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

- Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Referendum zostało ogłoszone przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Okazuje się, że Polacy nie byli zainteresowani tematami poruszonymi w referendum. Z cząstkowych wyników wyborów wynika, że frekwencja w całym kraju wyniosła 7,48%. Za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych opowiedziało się 79,88%, za finansowaniem partii z budżetu państwa 16,44% , a za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnika 94,22% wyborców.

Podobnie wyniki wyglądają w naszym województwie, choć szacowana frekwencja jest jeszcze niższa. W Wielkopolsce zagłosowało 7,07% uprawnionych. JOW-y poparło 79,44% wyborców, finansowanie partii z budżetu - 15,98%, a rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika - 93,66%.

Ze względu na niską frekwencję referendum zostanie uznane za nieważne.

Aktualizacja

Według już oficjalnych informacji podanych przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja wyniosła 7,8 procent. Referendum nie jest wiążące ze względu na nieprzekroczenie wymaganego 50-procentowego progu frekwencyjnego. 78,85 procent głosujących była za JOW-ami, 94,51 procent opowiedziało się za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnika a 82,63 procent za zmianą obecnego finansowania partii z budżetu. W Wielkopolsce frekwencja wynosiła 7,51 procent a w Poznaniu 8,97 procent.

Czy zaskoczyła Cię niska frekwencja w referendum?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro