Reklama
Reklama

Kolejni uchodźcy trafią do Poznania?

To zdjęcie obiegło cały świat: ciało trzylatka który utonął we wtorek podczas ucieczki z Syrii u wybrzeży Grecji. | fot. Reuters
To zdjęcie obiegło cały świat: ciało trzylatka który utonął we wtorek podczas ucieczki z Syrii u wybrzeży Grecji. | fot. Reuters

Dyskusja na temat uchodźców z Afryki toczy się w Europie od wielu miesięcy, a rozwiązania problemu nie widać. Od lipca w Wielkopolsce przebywa trzydziestu Syryjczyków, ale Polska ma przyjąć kolejnych uchodźców. Niewykluczone, że trafią oni też do Poznania.

Z danych UNHCR wynika, że w ciągu ostatnich piętnastu lat do Europy napłynęło ponad milion uchodźców z Afryki, ale problem gwałtownie narasta. Tylko w tym roku przez Morze Śródziemne przeprawiło się 300 tysięcy osób. Problem systemowo chciałaby rozwiązać Unia Europejska, która chce zmusić kraje członkowskie do solidarnego przyjmowania uchodźców. Polska już zadeklarowała, że gotowa jest przyjąć 2000 uchodźców, a UE wyliczyła, że powinniśmy przyjąć 2659 osób - Koszt przyjęcia jednego uchodźcy spoza UE Bruksela wyliczyła na 10 tysięcy euro. Ta grupa liczyć będzie 900 osób. W przypadku relokacji 1100 już przybyłych do krajów wspólnoty będzie to 6 tysięcy euro. Przy czym są to tylko koszty pokrywające ich pobyt na terenie Polski do czasu uzyskania wstępnej samodzielności - mówi w rozmowie z Money.pl Rafał Baczyński-Sielaczek analityk z Instytutu Spraw Publicznych. Koszty miałaby pokryć Unia Europejska.

Problem w tym, że prawo migracyjne pozwala na pomoc tylko przez 12 miesięcy. W tym czasie uchodźcy mogą liczyć na pomoc materialną, ale także na wsparcie w zakresie szkoleń, działań integracyjnych - Od lat organizacje pozarządowe udzielające wsparcia imigrantom zwracają uwagę na to, że te programy integracyjne są bardzo kosztowne i mało efektywne. Po roku pieniądze się kończą bez względu na to czy imigranci są przygotowani do życia w Polsce - tłumaczy Baczyński-Sielaczek. Osoby takie po okresie 12 miesięcy trafiają do polskiej pomocy społecznej, która nie ma wielu narzędzi do pracy z takimi osobami i ogranicza się głównie do pomocy finansowej.

Wiadomo jednak, że problem będzie trzeba rozwiązać, a uchodźcy prędzej czy później pojawią się w Polsce. Być może trafią również do Poznania. Czy uważają Państwo, że Poznań powinien przyjmować uchodźców z Afryki?

Czy uważasz, że Poznań powinien przyjąć kolejnych uchodźców?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro