Reklama
Reklama

Poznaniacy uczcili 35. rocznicę powstania "Solidarności"

fot. Włodzimierz Hoppel

31 sierpnia w Poznaniu obchodzona była 35 rocznica powstania "Solidarności". Natomiast w najbliższą sobotę rocznicę uczczą motocykliści.

W 2015 roku mija 35 lat od narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", który wyrósł z niezgody na niesprawiedliwość, wyzysk ludzi pracy, brak poszanowania praw obywatelskich. Był to jednocześnie wielki zryw Polaków ku niepodległości - informują organizatorzy.

Dzień Solidarności i Wolności, święto państwowe, jest obchodzony już dziesiąty raz. Ustanowiono go w 2005, by upamiętnić działania Polaków z 1980 roku, które przyczyniły się m.in. do upadku komunizmu. To właśnie w sierpniu 1980 roku podpisywane były tzw. Porozumienia Sierpniowe.

W Poznaniu poniedziałkowe obchody rozpoczęły się o godzinie 17:00 msza św. w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy przeszli pod pod Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, gdzie zostały złożone kwiaty. To nie koniec obchodów - w sobotę, 5 września o godzinie 15:00 z Placu Adama Mickiewicza tradycyjnie wyruszy VIII Parada Motocyklowa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro