Reklama
Reklama

Festiwal Transatlantyk przenosi się do Łodzi - zmieni nazwę

fot. Piotr Sagalara
fot. Piotr Sagalara

To już oficjalne informacje - tegoroczna edycja największego międzynarodowego festiwalu filmowo-muzycznego w Polsce Transatlantyk, była ostatnią w Poznaniu. Festiwal w przyszłym roku odbędzie się w Łodzi.

Już w lipcu informowaliśmy o tym, że być może kolejna edycja Transatlantyku - najważniejszego wydarzenia filmowego w mieście oraz z największego festiwalu filmowo-muzycznyego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, przenie się do Łodzi. Tak też się stało. Pojawiły się już oficjalne informacje.

Tę trudną decyzję o rozstaniu z Poznaniem podjęliśmy wyłącznie w trosce o rozwój Festiwalu. Przenosiny do Łodzi dają Transatlantykowi ogromne możliwości rozwoju - szansę na rozszerzenie zakresu działań edukacyjnych, oferty filmowej, a także wspieranie młodych kompozytorów. Wierzymy, że doświadczenie i historia Łodzi jako serca polskiej kinematografii pozwolą nam na podjęcie nowych wyzwań i poszerzenie horyzontów - piszą na swojej stronie organizatorzy.

Na tej zmianie skorzystacie przede wszystkim Wy - nasi widzowie - bo to z myślą o Was nieustannie pracujemy nad doskonaleniem festiwalowego programu. Przez ostatnie pięć lat to właśnie publiczność Poznania i całej Wielkopolski sprawiła, że Transatlantyk wypłynął na tak szerokie wody. Mamy nadzieję, że zmiana lokalizacji nie zmieni Waszego wsparcia dla naszych działań i sympatii, którą tak entuzjastycznie okazywaliście przez ostatnie lata - dodają.

Z łodziami nawet wielkimi tak jest, że pływają i raz są tutaj raz w innym miejscu. To jest coś co jest procesem naturalnym. Tych środków finansowych mamy ograniczoną ilość i musimy je w stosowny sposób dzielić. Ja mam nadzieję, że to, co zainspirował w Wielkopolsce Transatlantyk będzie nam procentować i być może dzięki tym wielu edycjom i tym środkom, które miasto przeznaczyło na Transatlantyk będziemy mieli nowych laureatów Oscara, nowe pomysły, nowe spojrzenia, motywy i wydarzenia które byśmy chcieli wspierać - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Mam nadzieję, że młodzi twórcy zostali zainspirowani Transatlantykiem i będą potrafili to wykorzystać, by wykreować w naszym mieście coś nowego. Liczę, że wykorzystają doświadczenie Jana A. P. Kaczmarka i to będzie istotna wartość po pięciu edycjach festiwalu - dodaje.

Kolejna edycja Transatlantyku odbędzie się w czerwcu w Łodzi. Będzie się nazywać PGNiG Transatlantyk Festival zagości między innymi w zabytkowej elektrociepłowni EC1, łódzkich kinach, salach koncertowych, przestrzeniach publicznych oraz parkach. Być może jakieś festiwalowe atrakcje zagoszczą jeszcze w Poznaniu ze względu na cykl pokazów wydarzeń zatytułowanych "Transatlantyk Łódź w Podróży", które będą odbywać się również w innych miastach poza Łodzią.

Jak oceniasz wyprowadzkę festiwalu Transatlantyk z Poznania?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro