Reklama
Reklama

Koniec wakacji, a kiedy znowu wolne?

fot. Doru Lupeanu / freeimages.com
fot. Doru Lupeanu / freeimages.com

Uczniowie i nauczyciele we wtorek zakończą ponad 2-miesięczne wakacje. To ostatni weekend laby. I choć nauka jeszcze się nie zaczęła, niektórzy już zastanawiają się, kiedy będzie można trochę dłużej odpocząć od nauki.

Około 485 tysięcy uczniów oraz 60 tysięcy nauczycieli z całej Wielkopolski rozpoczyna we wtorek nowy rok szkolny. Ponad dwa miesiące laby przechodzą tym samym do historii. O ile dzień rozpoczęcia roku szkolnego jest jeszcze wolny od nauki, w środę trzeba już będzie przyjść do szkoły z książkami i zeszytami. Pierwszy raz w naszym województwie zrobi to 60 tysięcy uczniów I klas szkół podstawowych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Początek roku szkolnego to powrót do rzeczywistości nie tylko dla uczniów. W tramwajach i autobusach robi się tłoczniej. Niektórzy rodzice wciąż mają ostatnią szansę, by zorganizować dziecku wyprawkę do szkoły - można więc spodziewać się tłoku w księgarniach. Do rzeczywistości muszą też powrócić nauczyciele, którzy będą starali się zapanować nad wakacyjnymi nastrojami swoich podopiecznych.

Kiedy będzie można ponownie cieszyć się wakacjami? Rok szkolny potrwa do 24 czerwca, ale dni wolne od szkoły znajdziemy w kalendarzu już wcześniej. Pierwszy "nadprogramowy" dzień wolny dopiero w połowie listopada. W tym roku Wszystkich Świętych przypada w niedzielę, a tym samym długiego weekendu na początku listopada nie będzie. Święto Niepodległości (11 listopada) przypada natomiast w środę i jest dniem wolnym od pracy i nauki.

Dłuższa przerwa od nauki czeka uczniów w związku z Bożym Narodzeniem. Ostatni raz pójdą do szkoły 22 grudnia, a wrócą do niej dopiero 4 stycznia. W środę, 6 stycznia, przypada święto Trzech Króli (dzień wolny od pracy), a to oznacza kolejny dzień wolny od szkoły.

Przypomnijmy, że dyrektorzy szkół mają do dyspozycji w trakcie roku szkolnego kilka dni wolnych - w szkołach podstawowych jest ich 6, w gimnazjach 8, a w liceach aż 10. Tym samym mogą zdecydować, że np. 4 i 5 stycznia będą dniami wolnymi dając uczniom więcej czasu na odpoczynek.

Ferie zimowe w Wielkopolsce rozpoczną się 18 stycznia (a właściwie to już w sobotę - 16 stycznia) i potrwają do 31 stycznia. Świąteczna przerwa w szkołach w ramach Wielkanocy potrwa od 24 do 29 marca. Następnie długi majowy weekend - do wtorku, 3 maja. Ostatni dzień wolny przed wakacjami to Boże Ciało, które w przyszłym roku przypada 26 maja. Ostatni dzwonek zabrzmi w szkołach 24 czerwca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro