W jakich miejscach Poznania jest zbyt głośno
W dziewięciu punktach miasta zamontowane zostaną urządzenia mierzące poziom hałasu, dzięki którym rozpocznie się tworzenie nowej mapy akustycznej dla Poznania. Okaże się, gdzie w stolicy Wielkopolski jest zbyt głośno i czy czeka nas jeszcze więcej procesów o odszkodowania za hałaśliwe Jastrzębie.
Mapę opracują naukowcy z Instytutu Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Poziom hałasu zostanie zbadany wdziewięciu punktach Poznania. Wyniki badań zostaną skonfrontowane z rzeczywistością, a miejsca najgłośniejsze zostaną wyciszone, na przykład przez montaż ekranów akustycznych.
Dotychczas obowiązująca mapa akustyczna dla Poznania straciła na aktualności w momencie pojawienia się nad Poznaniem samolotów wielozadaniowych F-16. O ile w miejscach, gdzie tramwaje generują zbyt duży hałas można wymienić torowisko, domy można oddzielić od ruchliwych arterii ekranami, o tyle huk przelatujących myśliwców trudno zredukować. Dlatego mapy hałasu mają służyć także do wyznaczania stref ograniczonego użytkowania. W takich strefach nie można inwestować, grunty często tracą na wartości, a to może otworzyć drogę do kolejnych procesów o odszkodowania za hałas generowany przez Jastrzębie.
Jeśli okaże się, że polskieF-16 przekraczają dopuszczalne normy hałasu, naukowcy zaproponują zmianę trasy ich przelotów. Te nie będą jednak dla wojska zobowiązujące. Wiążące dla bazy lotniczej są jedynie decyzje sztabu i wojewody.