Reklama
Reklama

Strzelecka: uruchomią kolejny przystanek wiedeński, kierowcy go omijają

Kierowcy zamiast wjeżdżać na wyniesioną platformę, omijają ją.
Kierowcy zamiast wjeżdżać na wyniesioną platformę, omijają ją.

Wkrótce pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku wiedeńskiego w Poznaniu. Powstał na ulicy Strzeleckiej, przy skrzyżowaniu z Łąkową. Tramwaje jeszcze się na nim nie zatrzymują, a kierowcy już teraz... omijają wyniesioną platformę.

Pod koniec lipca do użytku oddano drugi w naszym mieście przystanek wiedeński. Wybudowano go przy Kupcu Poznańskim na ulicy Strzeleckiej. Gdy przystanek udostępniano pasażerom wyjaśniano, że trzeci przystanek - również na Strzeleckiej, ale przy skrzyżowaniu z Łąkową, będzie ukończony w połowie sierpnia.

Tramwaje wciąż nie zatrzymują się na przystanku "Łąkowa", ale ma się to wkrótce zmienić. Platforma jest już bowiem gotowa - do przeprowadzenia zostały ostatnie prace wykończeniowe.

Pierwszy przystanek wiedeński w mieście powstał na ulicy Gwarnej. Według Zarządu Transportu Miejskiego z obserwacji pasażerów i kierowców wynika, że mieszkańcy wciąż uczą się korzystać z przystanków typu wiedeńskiego. Jak to działa? Na wyniesioną platformę przystanku wiedeńskiego pasażerowie oczekujący na tramwaj wchodzą dopiero wtedy, gdy do przystanku dojeżdża bimba. Wcześniej stoją na chodniku, poza platformą, po której normalnie poruszają samochody.

- Choć przystanek wiedeński przy skrzyżowaniu z ulicą Łąkową nie jest jeszcze wykorzystywany przez pasażerów, już docierają do nas informacje, że kierowcy nie wiedzą jak poruszać się w tej okolicy. Zamiast po wyniesionej platformie, jeżdżą po torowisku - mówi Agnieszka Smogulecka z Zarządu Transportu Miejskiego. - Apelujemy do kierowców, by korzystali z platformy, oczywiście wtedy, gdy nie stoi przy niej tramwaj. Wtedy to pasażerowie mogą z niej korzystać, a kierowcy muszą poczekać do momentu odjechania tramwaju. Ten przystanek nieznacznie różni się od tego na ulicy Gwarnej - jest bowiem pokryty asfaltem, a nie kostką. Pasażerowie mogą wchodzić na asfalt, ale tylko wtedy, gdy tramwaj jest na przystanku - dodaje.

Koszt budowy dwóch nowych przystanków wiedeńskich na ulicy Strzeleckiej to około 600 tysięcy złotych. To mieszkańcy wybrali lokalizacje, w których powstały nowe przystanki wiedeńskie. Przeprowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro