Reklama
Reklama

Centralna Oczyszczalnia Ścieków mniej uciążliwa: przykryli osadniki wielkimi kopułami

W ubiegłoroczne wakacje na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach rozpoczęła się skomplikowana akcja montażu wielkich kopuł nad osadnikami. Wyjaśniano wówczas, że dzięki kopułom zmniejszy się uciążliwość zapachowa COŚ. I tak się stało - inwestycja się zakończyła, a osiedlowy radny przyznaje, że powietrze jest tu znacznie lepsze.

W lipcu 2013 roku podpisano umowę, której założeniem było ograniczenie wydobywania się nieprzyjemnych zapachów z Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach w 2015 roku. Wszystko przez wielką inwestycję Aquanetu.

Na terenie COŚ znajdują się osadniki wstępne generujące nieprzyjemny zapach. Zapowiadano, że w ramach inwestycji Aquanetu zostaną one przykryte specjalnymi kopułami ważącymi 30 ton i mającymi 52 metry średnicy. Pierwszy osadnik "otrzymał" swoją kopułę w lipcu ubiegłego roku.

Dziś wszystkie cztery osadniki są już przykryte ogromnymi kopułami. Zdaniem radnego osiedlowego z Karolina, inwestycja za około 40 milionów złotych przyniosła oczekiwane efekty. - Jest zdecydowana poprawa. Nie czujemy tych odorów, powietrze jest mniej zanieczyszczone - mówi Marek Kałasz, z zarządy Osiedla Karolin. Dzięki konstrukcji odory są neutralizowane w 98 procentach.

Skargi nie nieprzyjemny zapach wciąż trafiają do Aquanetu, ale jest ich znacznie mniej. - Są to nieliczne skargi w porównaniu do liczby skarg, z którą mieliśmy do czynienia 2-3 lata temu, nie wspominając o roku 2011, gdy w okolicy naprawdę było ciężkie powietrze - mówi Włodzimierz Dudlik, dyrektor techniczny Aquanet.

To nie koniec inwestycji Aquanetu. W przyszłym roku zakończy się budowa specjalnej instalacji do oczyszczania powietrza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro