Reklama

Poznań: ujawniono kolejne dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi

Gruz składowany nielegalnie | fot. Straż miejska
Gruz składowany nielegalnie | fot. Straż miejska

W ostatnich dniach na terenie Poznania ujawniono kolejne dzikie wysypiska składające się głównie z odpadów budowlanych. Niestety ten problem coraz częściej pojawia się w naszym mieście.

Dzikie wysypiska, na których widać odpady komunalne to już rzadkość. Teraz w Poznaniu strażnicy miejscy odnotowują coraz więcej dzikich wysypisk z odpadami budowlanymi - głównie gruzem. - Funkcjonariusze z Wildy natrafili na kolejne dwa nielegalne składowiska materiałów budowlanych. Pierwsze ujawniono przy ul. Traugutta, a drugie przy ul Buczka. W obu przypadkach gruz składowany był w pryzmach bezpośrednio na ziemi. Strażnicy skontaktowali się z osobami odpowiedzialnymi za wykonywane prace i wyjaśnili im obowiązujące zasady gromadzenia odpadów budowlanych. Ustalono także terminy uporządkowania zanieczyszczonych terenów - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

W środę funkcjonariusze pojawili się przy ulicy Traugutta. Teren został wysprzątany. - Zgromadzony gruz pracownicy wrzucili do kontenerów podstawionych przez firmę posiadającą zezwolenie na ich transport. Całość trafiła do firmy zajmującej się recyklingiem odpadów budowlanych, gdzie została wystawiona karta przekazania odpadów - dodaje. W przypadku drugiej lokalizacji wysypisko zostanie zlikwidowane w najbliższych dniach.

Przemysław Piwecki przypomina, że zgodnie z przepisami podczas wykonywania prac budowlanych m.in. gruz musi być gromadzony w specjalnych kontenerach lub tak zwanych big-bagach. To kierownik budowy odpowiada za to, by odpady budowlane trafiły do firmy zajmującej się ich wywozem (jeśli to właściciel przeprowadza prace na własną rękę, on odpowiada za wywóz odpadów). Strażnicy miejscy w trakcie kontroli sprawdzają jednak nie tylko kwestię gospodarowania takimi odpadami. Kontrolują czy na terenie budowy, w widocznym miejscu, znajduje się tablica informacyjna, a także czy osoba zajmująca się pracami budowlanymi ma aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro