Reklama
Reklama

NBP wypuści nietypowy banknot. 20 złotych do kupienia za 72 zł

fot. NBP
fot. NBP

Zbliża się 600. rocznica urodzin Jana Długosza. Z tej okazji Narodowy Bank Polski przygotował okolicznościowy banknot. Zostanie on wyposażony w niespotykaną do tej pory w naszym kraju funkcjonalność.

Na dwudziestozłotówce pojawi się kod 2D. Po zeskanowaniu go smartfonem będzie można poznać życiorys Długosza. - Banknot upamiętniający 600. rocznicę urodzin Jana Długosza jest pierwszym banknotem wydrukowanym na papierze umożliwia­jącym zastosowanie techniki grawero­wania laserowego oraz zawierającym kod dwu­wymiarowy typu 2D wykonany tą techniką. Zastosowanie kodu 2D jest rozwią­zaniem umożliwia­jącym natychmiastowe pozyskanie informacji o tematyce banknotu i jego zabezpieczeniach - powiedziała Barbara Jaroszek, z-ca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Dzięki zainstalowanej w smartfonie aplikacji użytkownik zeskanuje umieszczony na banknocie kod, po czym zostanie przeniesiony do specjalnie przygotowanego przez NBP serwisu internetowego. Tam poza m.in. technologię w jakiej został wykonany banknot czy sposób zabezpieczeń.

Banknot trafi do sprzedaży 24 sierpnia. Nabywać będzie go można w sklepie internetowym i oddziałach terenowych NBP. Cena to 72 złote.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.62 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro