Warta w Poznaniu ma tylko 126 cm głębokości, ale wody nie ubywa
Poziom wody w Warcie w Poznaniu na moście Świętego Rocha to dziś jedynie 126 centymetrów. To bardzo mało, ale dobra informacja jest taka, że wody nie ubywa. W najbliższych dniach wodowskaz ma pokazywać taką samą wartość. Statek Bajka wciąż pływa po poznańskim odcinku rzeki, ale zmienił miejsce cumowania.
Już kilka tygodni temu pisaliśmy, że Warta jest coraz płytsza. Wówczas stan wody nie przekraczał 150 centymetrów. Dziś wody na poznańskim odcinku rzeki jest jeszcze mniej. Obecnie wodowskaz na moście Świętego Rocha pokazuje 126 centymetrów. Najważniejsze jednak, że w najbliższych dniach sytuacja nie ma się pogarszać - wodowskaz wciąż ma pokazywać taką samą wartość.
W ubiegłym tygodniu kapitan statku wycieczkowego Bajka, który pływa po poznańskim odcinku rzeki zapowiadał, że prawdopodobnie 10 sierpnia będzie musiał zawiesić rejsy. Okazało się bowiem, że poruszanie się po tak płytkiej rzece może się skończyć uszkodzeniem statku. Ostatecznie statek wciąż zaprasza na rejsy, ale z innego miejsca. - Z powodu niskiego stanu rzeki Warty zostałem zmuszony do przeniesienia się na moją starą przystań pod Poznańską Katedrą. Rejsy będą odbywać się bez zmian z tą różnicą że spod Katedry - wyjaśnia kapitan. Bez zmian kursują natomiast mniejsze statki wycieczkowe.
Niski poziom wody w rzekach nie powoduje jak do tej pory problemów z dostępnością wody pitnej czy do podlewania zieleni dla mieszkańców Poznania i najbliższej okolicy. Podlewać ogródków nie mogą natomiast mieszkańcy rejonu Kanały Ślesińskiego pod Koninem. - W związku z malejącymi zasobami wody na szczytowym stanowisku Kanału Ślesińskiego Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu apeluje o zaprzestanie poboru wody przez użytkowników działek położonych wokół jezior - informuje RZGW. - W związku z długotrwale utrzymującymi się upałami ma miejsce duże parowanie z powierzchni jezior wchodzących w skład szczytowego stanowiska Kanału Ślesińskiego tj. jezior: Pątnowskiego, Mikorzyńskiego, Wąsowskiego, Ślesińskiego, Czarnego oraz Licheńskiego. RZGW w Poznaniu odnotował zwiększony pobór wód do utrzymania zieleni, co skutkuje systematycznym zmniejszaniem się zasobów wód szczytowego stanowiska Kanału Ślesińskiego. Z uwagi na zaistniałą sytuację prosimy użytkowników działek położonych wokół szczytowego stanowiska o całkowite zaprzestanie poboru wody z jezior - dodaje.