Reklama

Polak dołączył do Państwa Islamskiego. Zabił kilkanaście osób i zginął w samobójczym ataku

Skutki jednego z zamachów przeprowadzonego w ostatnich tygodniach fot. PAP/EPA/ALAA QAMHAWY
Skutki jednego z zamachów przeprowadzonego w ostatnich tygodniach fot. PAP/EPA/ALAA QAMHAWY

Polacy dołączają do Państwa Islamskiego? Wszystko wskazuje na to, że tak. Jak ustalili dziennikarze TVN24.pl, w czerwcu w samobójczym ataku na terenie Kuwejtu zginął 28-letni Jacek S.

Urodzony w Miastku (woj. pomorskie) mężczyzna od dziesięciu lat mieszka w Niemczech. Przyjął tamtejsze obywatelstwo, a następnie przeszedł na islam. Pod wpływem umieszczanych w internecie materiałów stał się zwolennikiem ISIS, a w końcu - jeszcze w Niemczech - dołączył do bojujących dżihadystów.

Jacek S. 13 czerwca, wraz z trzema innymi terrorystami, przeprowadził zamach w mieście Bajdżi. Polak wjechał w budynek rafinerii samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi. Śmierć poniosło 11 osób, 27 zostało rannych.

- Temat, o którym Pan pisze, jest nam znany. Działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzone są we współpracy ze służbami partnerskimi w Europie. Osoba, o której Pan wspomina, nie przebywa na terenie naszego kraju i od wielu lat nie ma związku z Polską.Ze względu na ograniczenia natury prawnej i charakter sprawy nie możemy podawać do publicznej wiadomości szczegółowych informacji dotyczących naszych działań w tej kwestii - przekazał dziennikarzowi TVN24.pl Maciej Karczyński, rzecznik ABW.

Jacek S. przeszedł na islam rok temu. Z relacji sąsiadów wynika, że od tego czasu stał się o wiele bardziej radykalny, często wdawał się w spory ideologiczne. W portalu społecznościowym zmienił swoje imię na "Ismail Slo".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro